Ta strona używa cookies
Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Czy wiesz, że geoarcheologia to jedyny taki kierunek humanistyczno-przyrodniczy w Polsce? To zupełna nowość na rynku pracy, która dzięki współpracy dwóch jednostek UMCS: Wydziału Historii i Archeologii oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej daje absolwentowi szerokie możliwości rozwoju zawodowego i osobistego.
To praktyczne, międzywydziałowe, interdyscyplinarne 5-letnie studia magisterskie, które przygotowują i wyposażają w podstawową oraz zaawansowaną wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu dyscypliny archeologia oraz nauk o Ziemi, ścisłych i przyrodniczych. Z kolei wiedza w ramach m.in. geologii, geomorfologii, mineralogii i petrografii, gleboznawstwa, GiS, wykorzystania zasobów środowiskowych czy też podstawy paleobotaniki i paleozoologii pozwoli na analizę źródeł archeologicznych w kontekście interakcji człowiek-środowisko.
Zapewne wiesz dobrze, że elementy środowiska, tj. gleba, rzeźba terenu, klimat miały i do dzisiaj mają wpływ na pojawianie się osadnictwa, a co za tym przemawia, umiejscawiają człowieka w relacji ze środowiskiem. W jaki sposób człowiek korzystał z tych zasobów i jak wpływał na zmiany klimatyczne? Oto są pytania…
Uzyskasz tutaj wszechstronną wiedzę m.in. o pradziejach i czasach wczesnohistorycznych Polski na tle ogólnoeuropejskim w kontekście ówczesnego środowiska przyrodniczo-społecznego i wzajemnych oddziaływań człowiek-środowisko, a różnego rodzaju ćwiczenia wykopaliskowe pozwolą Ci samodzielnie przetwarzać dane przestrzenne.
Współpraca z różnymi dziedzinami nauk, najnowsze techniki badawczo-poszukiwawcze, nowe metody laboratoryjne czy wyjazdy terenowe w nieznane to tylko namiastka tego, co pomoże Ci w prowadzeniu nietypowych badań archeologicznych i analizy ich wyników. Niczym młody detektyw z aparatem fotograficznym, miarką i GPS-em w ręku będziesz prowadził skomplikowane i pełne tajemnic badania geoarcheologiczne i paleośrodowiskowe.
Z każdym dniem będziesz coraz lepiej posługiwał się nowoczesnymi technikami badawczymi: cyfrowymi, geodezyjnymi, informatycznymi, a narzędzie kształcenia w postaci GIS-u (systemu informacji geograficznej) umożliwi Ci m.in. stworzyć warstwy informacyjne, lokalizacje przestrzenne do wszelkiej wizualizacji za pomocą map 3D.
Badanie dziejów ludzkości w minionych epokach geologicznych na podstawie wykopalisk stanie się codzienną podróżą XXI wieku, przygotowując Cię do pracy w grupie bądź samodzielnie, a dodatkowo umożliwi Ci dalszy rozwój naukowy.
Zajęcia są realizowane przez specjalistów z Wydziału Historii i Archeologii oraz Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, posiadających wieloletnie i bardzo bogate doświadczenia w zakresie badań (geo)archeologicznych. Będziesz umiał połączyć teoretyczne rozwiązania z praktycznymi umiejętnościami zdobytymi w trakcie procesu kształcenia. Umiejętność kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz kompetencje miękkie przygotują Cię do odpowiedniej strategii i metod kierowania/zarządzania zasobami ludzkimi.
Podejmiesz pracę m.in. w placówkach muzealnych, w państwowych instytucjach i prywatnych firmach związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, a także w krajowych i zagranicznych instytucjach naukowo-badawczych oraz dydaktycznych. Dla tych, którzy zechcą się rozwijać naukowo, szkoła doktorska o profilu humanistycznym, jak również przyrodniczym będzie stanowiła niezastąpione pole do prowadzenia samodzielnych badań na współczesnym rynku pracy.
Człowiek i środowisko od wieków na siebie oddziałują,
zależności te badać nauczysz się razem z nami,
wszechstronne wiadomości przy tym o pradziejach i wczesnej historii zyskując.
Już dziś na GEOARCHEOLOGIĘ do nas zapraszamy!
Chcesz zdobyć interdyscyplinarną, pogłębioną wiedzę archeologiczną?
Stać się prawdziwym „SUPERARCHEOLOGIEM”?
Poznać najnowocześniejsze programy i techniki odkrywcze?
Rozległe kompetencje mieć z „paleo...” i „geo....” różnych „...logii”?
Studiuj na naszym kierunku, jest całkiem wyjątkowy,
z bogatą ofertą dydaktyczną i świetną kadrą naukową.
Geoarcheologia to kierunek wszak UNIKATOWY!
Nie będziesz żałować i sukces odniesiesz, słowo!
I jeszcze jedno, magisterskie to studia jednolite,
wiadomość więc mamy dla Ciebie odlotową
(oprócz tego, że umiejętności zdobędziesz wyśmienite),
zamiast dwóch, JEDNĄ piszesz pracę dyplomową!
Instagram: historia_archeologia_umcs
Facebook: Wydział Historii i Archeologii UMCS
YouTube Wydziału
Wiersz: Magdalena Jabłońska-Kwiecień
Tekst | plakat: Paulina Litka