„Fake newsy, czyli jak walczyć z dezinformacją” - spotkanie 28.05.

Studenckie Koło Naukowe Prawników UMCS serdecznie zaprasza na spotkanie pt. „Fake newsy, czyli jak walczyć z dezinformacją”, które odbędzie się 28 maja 2019 r. o godz. 12:45 w Sali Rady Wydziału (sala 202), na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.

„Jeżeli nie czytasz gazet, jesteś niedoinformowany. Jeżeli czytasz gazety, jesteś dezinformowany”
Mark Twain

Czy Unia Europejska określa prawidłową krzywiznę banana?
Czy powstała instrukcja obsługi drabiny i kaloszy?
Czy ślimak to ryba?
Marchew to warzywo czy owoc?
O tych unijnych regulacjach słyszał każdy, ale nikt ich nie widział. Czy są to prawdziwe informacje? A może jest to przykład fake newsów?

Fake newsy to plaga XXI wieku. W czasach wszechobecnego dostępu do internetu oraz prześcigania się w podawaniu sensacyjnych informacji, prawda schodzi na dalszy plan. Coraz częściej fałszywe informacje nie mają charakteru humorystycznego, a przeobrażają się w realne problemy, które wpływają na czyjeś życie, decydują o reputacji polityka czy postrzeganiu państwa.
Jak Komisja Europejska walczy z dezinformacją? Czy jest to w ogóle możliwe? O tym opowie nam Pani Ewelina Jelenkowska-Lucá.

Ewelina Jelenkowska-Lucá jest szefową komunikacji w Dyrekcji Generalnej ds. Sieci komunikacyjnych, Treści i Technologii w Komisji Europejskiej. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1998), i prawo na Uniwersytecie „Tor Vergata” w Rzymie (2002), a także specjalizację z prawa Unii Europejskiej w College of Europe w Natolinie (1999). W 2003 roku ukończyła aplikację adwokacką w Lublinie i w tym samym roku podjęła pracę w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a następnie w Komisji Europejskiej w Luksemburgu. W 2008 roku przeniosła się do Brukseli i podjęła pracę w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji. Podczas polskiej prezydencji UE w 2011 roku była szefem Sektora Politycznego i zastępcą dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, następnie została szefem Sektora Prasy i Mediów i rzecznikiem prasowym w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej we Włoszech, gdzie pracowała do sierpnia 2017 roku.

Termin: 28 maja 2019 r. (wtorek), godz. 12:45

Miejsce: Sala Rady Wydziału (sala 202), Wydział Prawa i Administracji UMCS