Nasza delegacja w Zespole Szkół nr 1 w Łukowie

22 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w IV Powiatowym Konkursie „Kalejdoskop zawodów – praca moich marzeń”.

W konkursie udział wzięło 35 uczniów z 9 gimnazjów Powiatu Łukowskiego. W tym roku przedmiotem konkursu była wypowiedź pisemna w języku niemieckim, rosyjskim lub angielskim wskazująca na walory różnych zawodów.
Celem konkursu było kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej i promowanie wiedzy o rynku pracy. Zespół Szkół Nr1 im. H. Sienkiewicza w Łukowie, chciał w ten sposób zwrócić uwagę młodych ludzi na potrzebę kształcenia zawodowego, ponieważ zarówno lokalni pracodawcy jak i duże ogólnopolskie firmy narzekają na brak kadry z przyzwoitym zawodowym wykształceniem – brakuje handlowców, elektryków, mechaników, monterów, informatyków. Zapotrzebowanie na zawodowców jest coraz większe– etos technika wraca do łask. Tak więc decyzja o zdobyciu konkretnego zawodu, który pozwoli podjąć pracę zaraz po skończeniu technikum, to w dzisiejszych czasach wspaniały wybór. A matura zdana równolegle z zawodowym egzaminem otwiera drzwi uczelni wszystkim tym osobom, które będą chciały kontynuować naukę.

Uroczystą galę rozdania nagród uświetnili przybyli goście z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – pani dr Ewa Białek wraz ze studentkami z Koła Naukowego Rusycystów z Instytutu Filologii Słowiańskiej. Gimnazjaliści wraz z opiekunami, oraz uczniowie naszej szkoły wzięli udział we wspaniałych, kreatywnych warsztatach kulturowo-językowych, których tematem były lalki Motanki.

Lalki Motanki to tradycyjna technika lalkarska z terenów Ukrainy. Popularne były również na Białorusi i na wschodnich krańcach Polski, miały zadania do wypełnienia. Dbały o szczęście domowników, ochraniały w podróży, zapewniały dobrobyt, pomyślność. Robiło się je, i wciąż robi, bez użycia ostrych narzędzi, igieł, noża, nożyczek. To dlatego, że można nimi niechcący ukłuć los, który wtedy robi się zły. Do stworzenia laleczki potrzebne są tylko nici i szmatki podarte na kawałki.

Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali upominki ufundowane przez Biuro Promocji UMCS oraz zrobione przez siebie lalki.

Szczególnie dużo radości sprawiła wszystkim lalka wykonana przez Pana Dyrektora Tadeusza Federczyka, dla której imię zamierzamy wybrać w drodze oddzielnego konkursu.

Konkurs przygotowały: Renata Łozowska-Kopeć, Aneta Domańska-Szklarz, Hanna Michalak

[R. Łozowska-Kopeć; foto: R. Łozowska-Kopeć, E. Białek]

   

    Wydarzenia - 2017

    Data dodania
    24 kwietnia 2017