Otwarcie wystawy „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”

Z okazji 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej nasz Uniwersytet przygotował wiele ciekawych wydarzeń, które już od początku roku są organizowane przez społeczność akademicką Uczelni. Wczoraj (20 lipca) w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”, prezentującej niezwykłą pasję uczonej. Zebranych przywitała prof. Urszula Bobryk, Prorektor ds. Studenckich oraz dr Grażyna Szymczak, Dyrektor Ogrodu. Gościem specjalnym była kurator wystawy, dr Alicja Rafalska-Łasocha z Uniwersytetu Jagiellońskiego. To właśnie pracownicy Wydziału Chemii UJ są autorami ekspozycji.

fot. Bartosz Proll

Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony pracowników UMCS, jak i mieszkańców miasta. Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz zawierających elementy biografii Marii Curie-Skłodowskiej. Są tam m.in. fragmenty listów i książek, z których dowiadujemy się o zamiłowaniu uczonej do przyrody, a także odniesienia do jej życia osobistego i codziennej pracy.

Dzięki wystawie możemy poznać nieco inne oblicze kobiety, która zwykle kojarzy nam się z odkryciami naukowymi i Nagrodami Nobla. Nie każdy bowiem wie, że Curie-Skłodowska realizowała się nie tylko na polu naukowym. Fascynację światem natury pielęgnowała w sobie od dziecka, kiedy to spędzała wakacje u rodziny na wsi. Chętnie odpoczywała poza miastem, w czasie pieszych wędrówek i rowerowych wycieczek. Budując Instytut Radowy w Paryżu Noblistka zadbała, aby obok budynku rosły drzewa. Znana była także z tego, że uwielbiała róże, które samodzielnie uprawiała. Na cześć uczonej powstała specjalna odmiana tych kwiatów nazwana „Maria Curie”.

Po więcej informacji i ciekawostek o Marii Curie-Skłodowskiej zapraszamy do Ogrodu Botanicznego UMCS. Wystawa idealnie wkomponowała się tam w niezwykłe, naturalne otoczenie przyrody – co można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do końca sierpnia. Serdecznie zachęcamy do jej obejrzenia!

21 lipca 2017