„Co kryją dzienniki Marii Curie-Skłodowskiej?”

Jeśli chcą Państwo znać odpowiedź na tytułowe pytanie, warto wybrać się jutro (20 czerwca) do sali 217 w Instytucie Informatyki UMCS, gdzie odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja „Nauka i przemysł – lubelskie spotkania studenckie”. Wydarzenie skierowane jest do młodych adeptów nauki: magistrantów oraz doktorantów. Organizatorami są Wydział Chemii UMCS, Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne.

Głównym celem konferencji jest wymiana doświadczeń oraz informacji na temat aktualnie prowadzonych badań, a także nawiązanie współpracy naukowej pomiędzy uczestnikami wydarzenia: studentami ostatnich lat studiów II stopnia oraz doktorantami.

W programie oprócz wystąpień tematycznych będzie też akcent nawiązujący do obchodów jubileuszu 150. rocznicy urodzin Patronki UMCS. Konferencję rozpocznie bowiem wykład dra hab. Andrzeja Komosy, prof. nadzw. z Zakładu Radiochemii i Chemii Koloidów UMCS pt. „Co kryją dzienniki Marii Curie-Skłodowskiej?”

Noblistka wraz z mężem, Piotrem, prowadziła dzienniki laboratoryjne z notatkami dotyczącymi tego, co robili. Zawarte w nich były głównie liczby i procedury. Jednak dzięki zapiskom możemy się zorientować, jaki był tok rozumowania naukowców. Skonstruowali specjalny przyrząd do pomiaru promieniowania jonizującego, który długo testowali. Powtarzali swoje pomiary wielokrotnie. Dzienniki pokazują, że badacze byli bardzo dociekliwi i dokładni. Jednocześnie zapisywali tylko suche fakty, w notatkach nie było emocjonalnych odniesień czy dalszych planów badawczych.

Wykład został przygotowany na podstawie skanów trzech dzienników laboratoryjnych dostępnych w serwisie Francuskiej Biblioteki Narodowej (gallica.bnf.fr). Co ciekawe, oryginały są szczelnie przechowywane, ponieważ - leżąc na stole laboratoryjnym - zanieczyścily się i wykazują promieniotwórczość.

Po więcej informacji serdecznie zapraszamy na wykład prof. Komosy. Program konferencji dostępny tutaj.

19 czerwca 2017