Malowanie pisanek w Chatce Żaka

„Ludzie, malujcie pisanki” - pod takim hasłem 11 kwietnia br. w ACK UMCS „Chatka Żaka” odbyło się wspólne tworzenie wielkanocnych ozdób. To już drugie z cyklu spotkań w ramach projektu Laboratorium Obrzędu Miejskiego z okazji 700-lecia Lublina, przygotowane przez ACK i Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego. Celem tych wydarzeń jest nie tylko prezentacja tradycji i sposobów jej wykorzystania we współczesnej kulturze, ale również integracja miejskiej społeczności oraz wspólne świętowanie.

Fot. Bartosz Proll

„Jeśli ktoś grzeszny umrze i jego dusza pójdzie do piekła, to Czort zaraz pyta się: Czy ludzie jeszcze piszą pisanki? - Bo wie, że gdyby przestali, to byłby koniec świata. Ale ciągle maluje się jajka i jest i będzie do końca świata Wielkanoc”. Tak niegdyś ludzie tłumaczyli potrzebę malowania pisanek. Jajko w różnych kulturach odgrywało szczególną rolę. Pisanka jest symbolem urodzaju, płodności, ale także magicznym talizmanem.

Spotkanie zorganizowane w ramach Laboratorium Obrzędu Miejskiego było poświęcone zdobieniu jajek techniką batikową, która polega na „pisaniu” wzoru na skorupce za pomocą roztopionego wosku. Organizatorzy zapewnili wszystkie materiały: pisaki, wosk, barwniki oraz jajka. Zabawa była przednia, a w czasie Świąt stół uczestników wydarzenia ozdobi własnoręcznie wykonana, niepowtarzalna pisanka.

Fotorelacja:

 

    Aktualności

    Data dodania
    12 kwietnia 2017