Nauka to pasja - wnuki Marii Curie-Skłodowskiej na UMCS

Maria Curie-Skłodowska to dla nich ktoś, kto żył z wielką pasją i dla kogo nauka była przyjemnością. O swojej słynnej babci i rodzinnych tradycjach naukowych opowiadali: prof. Hélène Langevin-Joliot i Pierre Joliot, którzy w dniach 10-13 listopada br. z delegacją francuską przyjechali do Lublina na zaproszenie UMCS w związku z obchodami 150. rocznicy urodzin noblistki. Hélène Langevin-Joliot to profesor fizyki jądrowej związana z Uniwersytetem Paryskim, zaś Pierre Joliot jest biochemikiem, profesorem College de France i członkiem Francuskiej Akademii Nauk. Podczas pobytu na Lubelszczyźnie wzięli udział w koncercie „Madame Curie”, zwiedzili także miejsca, związane z rodziną Skłodowskich: budynek Instytutu Pedagogiki UMCS w Lublinie ( gdzie mieściła się niegdyś Szkoła Wojewódzka Lubelska, powstała z inicjatywy Józefa Skłodowskiego), Kijany i Zawieprzyce. Nie zabrakło spaceru po Starym Mieście, odwiedzin w Archikatedrze i Muzeum Lubelskim na Zamku.

Goście obejrzeli również na Wydziale Artystycznym UMCS największy drzeworyt w Polsce, poświęcony Marii Curie-Skłodowskiej. Potomkowie noblistki, którym towarzyszyli: żona Pierre’a, dr Anne Joliot, Renaud Huynh – dyrektor Muzeum Curie w Paryżu oraz dr Natalie Pigeard-Micault wzięli też udział w konferencji prasowej i spotkaniu z naukowcami, studentami oraz uczniami w Instytucie Informatyki UMCS.

Państwo Joliot zostali odznaczeni medalami 700-lecia Lublina przez Prezydenta miasta, Krzysztofa Żuka i medalami pamiątkowym Marszałka Województwa Lubelskiego, Sławomira Sosnowskiego. Rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski wręczył zagranicznym gościom jubileuszowe statuetki Marii Curie oraz grafiki.

Z okazji urodzin patronki także UMCS otrzymał wyjątkowy dar. Przedstawicielka Muzeum Marii Curie w Paryżu, dr Natalie Pigeard-Micault przekazała społeczności akademickiej  porozumienie pomiędzy Marią Curie, Claudiusem Regaud (Instytut Curie) oraz Emilem Roux (Instytut Pasteura). Dokument zawiera oficjalne pozwolenie na wykorzystanie radu do badań ludzi.

Fot. Dominika Polonis.

    Polecamy

    Data dodania
    24 listopada 2017