Wolne miejsca na studiach podyplomowych Grafika Wydawnicza

dr Robert Rabiej

21.05.2014

Grafika wydawnicza

Czas trwania:  2 semestry; 168 godzin

Opis Studiów:

Podyplomowe studia w zakresie grafiki wydawniczej skierowane są do absolwentów szkół wyższych, kierunków plastyczno-pedagogicznych, architektury, kulturoznawstwa, edukacji w zakresie sztuk plastycznych i innych, posiadających dyplom studiów wyższych. Celem studiów jest wyposażenie absolwentów w szeroko pojętą wiedzę i umiejętności w zakresie grafiki wydawniczej, związanej z projektowaniem oraz edycją książki, ilustracji, plakatu, wydawnictw akcydensowych, wydawnictw prasowych i innych, oraz wielorakimi możliwościami zastosowania jej w edukacji, własnej twórczości, publikacjach wydawniczych, oraz w pracy w agencji wydawniczej. Nauka obejmuje naukę profesjonalnego projektowania, oraz obsługę programów graficznych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów, zajęć laboratoryjnych oraz warsztatów prowadzonych przez znanych artystów grafików tworzących w tych dziedzinach sztuki. Zajęcia prowadzone są w pracowniach graficznych Wydziału Artystycznego UMCS.   

Przedmioty prowadzone w ramach studiów:

1. Zagadnienia historii grafiki i projektowania - 8 godz.

2. Typografia - 10 godz.

3. Edycja książki - 30 godz.

4. Projektowanie graficzne - cyfrowe przetwarzanie obrazu - 30 godz.

5. Plakat - 30 godz.

6. Plakat – 2 godz.

7. Ilustracja - 2 godz.

8. Ilustracja w technikach warsztatowych - 34 godz.

9. Fotografia - 10 godz.

- Warsztaty otwarte – plakat, ilustracja - 16 godz.

 

Sylwetka absolwenta:

Absolwent studiów podyplomowych grafika wydawnicza jest gotowy do podjęcia działalności projektowej i pracy w zawodzie grafika, oraz do rozwiązywania złożonych problemów z dziedziny szeroko pojętej grafiki wydawniczej.

Absolwent w czasie studiów uzyskuje wiedzę potrzebną do:

• twórczego działania w zakresie metod projektowania

• indywidualnego tworzenia w zakresie ilustracji, plakatu, typografii

• realizacji komponentów druku

• praktycznego posługiwania się oprogramowaniem graficznym: Photoshop, Illustrator, CorelDraw, In Design.

• kompleksowego przygotowania do druku

• budowy systemów różnych formatów, jak: tekst, obraz, dźwięk i video

Absolwent jest przygotowany do podjęcia samodzielnej pracy projektowej, a także do pracy w wydawnictwach, agencjach graficznych i reklamowych oraz mediach elektronicznych. Posługując się wiedzą opartą o historię i zasady kultury wizualnej jest w stanie samodzielnie tworzyć i przygotowywać do druku projekty publikacji graficznych, a także wykorzystywać je w dalszej edycji internetowej bądź za pomocą innych nośników cyfrowych. Absolwent jest przygotowany do tworzenia plakatów, ilustracji, logotypów, identyfikacji oraz innych rozwiązań graficznych służących komunikacji wizualnej. Dzięki zdobytym umiejętnościom absolwent uzyskuje kompetencje poszukiwane na rynku pracy. Ocena końcowa:  warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie na ocenę poszczególnych przedmiotów  w oparciu o wykonane przez studenta prace kontrolne i zdane egzaminy. Efektem końcowym studiów jest wydruk wykonanych zestawów prac oraz wystawa podsumowującej całość zajęć.  

 

Informacji udziela:

Instytut Sztuk Pięknych WA UMCS – sekretariat, tel. 81/537 69 24, 81/537 69 40

Kierownik studiów: prof. Jan Ferenc,  janferenc@wp.pl,  tel: 60044