Spotkania, konkursy i imprezy

Dzień Fantastyki 2015

Dnia 20 kwietnia 2015 r. odbył się DZIEŃ FANTASTYKI pt. FANTASTYKA – LUSTRO RZECZYWISTOŚCI CZY UCIECZKA OD NIEJ? organizowany przez Koło Naukowe Anglistów UMCS. Wydarzenie miało na celu ukazanie fantastyki w świetle naukowym i walkę przeciw niekorzystnym stereotypom na temat tego gatunku. Prelegenci poruszali tematy z zakresu zarówno fantasy jak i science – fiction, sięgając do przykładów z książek, komiksów, gier i filmów.

W ramach integracji uczestnicy konferencji spotkali się w klubie Pi X Drzwi na grze LARP organizowanej przy współpracy z inicjatywą Lublarp.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony studentów ale także uczniów liceów i gimnazjów z Lublina i okolic. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja zapoczątkuje cykl konferencji pod wspólną nazwą Dnia Fantastyki. Zapraszamy za rok!

Galeria zdjęć. Zdjęcia: Magdalena Solarz


 Drzwi Otwarte 2015

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Drzwi Otwartych Instytutu Anglistyki.


  Konkurs translatorski

Od 2013 roku Koło Naukowe Studentów Anglistyki przy wsparciu merytorycznym pracowników Instytutu organizuje w semestrze letnim konkurs translatorski dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego, który cieszy się dużą popularnością. Konkurs podzielony jest na dwa etapy. W pierwszym nauczyciele otrzymują mailem tekst, który zainteresowani uczniowie muszą samodzielnie przetłumaczyć i odesłać do organizatorów. Wyłoniona w ten sposób grupa finalistów spotyka się w drugim etapie w naszym Instytucie. Uczestnicy na miejscu rozwiązują zadania translatorskie, mając do dyspozycji słowniki. Komisja od razu ocenia prace i tego samego dnia poznajemy zwycięzców, którzy otrzymują wartościowe nagrody książkowe. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu w 2015 roku. Szczegóły podamy już wkrótce.


 Dzień gotycki

 Zapraszamy nauczycieli języka angielskiego wraz z uczniami do uczestnictwa w tym bardzo ciekawym wydarzeniu, które co roku organizowane jest w Instytucie Anglistyki przez Koło Naukowe Anglistów UMCS oraz Zakład Literatury Angloirlandzkiej Instytutu Anglistyki UMCS. Przedsięwzięcie to poświęcone jest szeroko pojętemu gotycyzmowi obecnemu w literaturze, architekturze i kulturze, ze szczególnym naciskiem na państwa anglojęzyczne. Pracownicy naukowi oraz studenci dzielą się swoją wiedzą oraz zainteresowaniami związanymi z różnymi przejawami gotyku, prelekcje pokrywają szeroki zakres tematyczny, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Występujący zaskakują słuchaczy wieloma twarzami wspomnianego nurtu - przez nawiedzone domy, motywy wampirów i wilkołaków, wiktoriańską literaturę, aż po gotyckie ślady w najnowszych grach komputerowych i filmach. Pracownicy Instytutu Anglistyki wraz ze studentami skutecznie oddają mroczną i intrygującą atmosferę wydarzenia - najbardziej gotyckiego dnia w całym roku akademickim.

 Zdjęcia: prof. dr hab. Henryk Kardela oraz Emilia Flis


Dzień Świętego Patryka

Co roku w marcu obchodzimy święto patrona Irlandii, na które serdecznie zapraszamy nauczycieli i uczniów zainteresowanych kulturą Zielonej Wyspy. Tego dnia, Koło Naukowe Anglistów UMCS oraz Zakład Literatury Angloirlandzkiej Instytutu Anglistyki UMCS przybierają zieloną barwę i zapraszają na cykl wykładów poświęconych szeroko pojętej kulturze Irlandii. Pracownicy Instytutu wraz z gościnnymi wykładowcami innych kierunków oraz studentami dzielą się swoją wiedzą w zakresie poszczególnych aspektów kultury wspomnianego kraju. Wystąpienia mają charakter popularnonaukowy i są wygłaszane w języku polskim, są bowiem kierowane nie tylko do użytkowników języka angielskiego. Dzień Świętego Patryka to okazja do poszerzenia swojej wiedzy, miłego spędzenia czasu oraz zapoznaniu się z działalnością Zakładu Kultury Angloirlandzkiej UMCS. Słuchacze poznają nie tylko wybrane zagadnienia z zakresu literatury i sztuki Irlandii, ale również bogate tradycje, ciekawe zwyczaje i styl życia mieszkańców Wyspy. Wysoka frekwencja słuchaczy świadczy o rosnącym zainteresowaniu wydarzeniem i zapowiada kolejne sukcesy przedsięwzięcia.