Relacje z wydarzeń

 "Język rosyjski na wesoło" - 8.12.2017r.

8 grudnia w Dużej Auli Wydziału Humanistycznego na warsztatach pt. "Język rosyjski na wesoło" gościliśmy 70 uczniów ze szkół patronackich UMCS (LO w Wisznicach oraz LO w Hrubieszowie). Warsztaty przygotowały studentki lingwistyki stosowanej pod okiem dr Agnieszki Potyrańskiej.

Spotkanie rozpoczęła prezentacja Pani Lidii Wociór-Abutbul (I USM gr AR) pt. "O Lublinie po rosyjsku". Drugą część pt. "Język rosyjski na wesoło" poprowadziły Panie: Iwona Beksiak (I USM gr AR), Małgorzata Lipska (III LIC gr AR), Anna Kosiachenko (III LIC gr AR), Daryna Misiura (III LIC gr AR). Iryna Shyriaieva (III LIC gr AR).

Uczniowie bardzo chętnie brali udział w warsztatch, kilka osób otrzymało drobne nagrody rzeczowe, będące nagrodą za udział w quizach sprawdzajacych wiedzę o Lublinie oraz o kulturze i języku rosyjskim. Również opiekunowie uczniów otrzymali drobne upominki :).

Dziękujemy za udział i zapraszamy ponownie!

Więcej zdjęć w Galerii.


 

"Spotkania z lingwistyką" - 1.12.2017r.

W dniu 1.12.2017r. odbyło się kolejne "Spotkanie z lingwistyką" tym razem pt. "Interpreting: Trick of the Trade", które poprowadził mgr Konrad Szulga. Dziękujemy za tak liczne przybycie!

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 


 

Promocja ZLS w szkole patronackiej UMCS

Z dumą zawiadamiamy, że w dniach 14-15 listopada aż 38 studentów lingwistyki stosowanej aktywnie promowało nasz Zakład podczas Dni Języków Obcych w Gimnazjum i XXI Liceum Ogólnokształcącym im. św. Stanisława Kostki w Lublinie (w tzw. Biskupiaku). Osobą odpowiedzialną za organizację warsztatów z ramienia szkoły była Pani mgr Magdalena Malec, a z ramienia ZLS – Pani dr Agnieszka Potyrańska.

Podczas warsztatów, gier, zabaw i konkursów językowych zaprezentowaliśmy języki nauczane w naszym Zakładzie: angielski, niemiecki, rosyjski, francuski i portugalski. Zainteresowanie było ogromne: łącznie w spotkaniu z naszymi studentami udział wzięło ponad 300 uczniów! Niezwykłą popularnością cieszyły się tzw. stacje uczenia się, do których materiały przygotowali studenci lingwistki stosowanej. Materiały mogliśmy wykorzystać dzięki uprzejmości dr Moniki Janickiej, za co w imieniu uczniów bardzo dziękujemy!

Znakomicie sprawdziły się także warsztaty z tłumaczenia ustnego, do których studentów przygotował Pan mgr Paweł Kozłowski.

Język francuski zaś pomogła promować Pani prof. Magdalena Sowa. To dzięki inicjatywie Pani Profesor studentki przeprowadziły niezwykle interesujące warsztaty i udowodniły, że język francuski wcale nie jest taki trudny :).

Nad grupą prowadzącą warsztaty z języka rosyjskiego czuwała dr Agnieszka Potyrańska. Studenci zaprezentowali powiedzenia i przysłowia rosyjskie, zapoznali uczniów z bohaterami bajek rosyjskich, a także zadawali zagadki w języku rosyjskim i opowiadali o realiach rosyjskich.

Drobne nagrody rzeczowe dla najbardziej aktywnych uczestników warsztatów zasponsorowało Biuro Promocji UMCS.

Wszystkim zaangażowanym w to duże wydarzenie bardzo serdecznie dziękujemy!

Studenci prowadzący warsztaty:
Język francuski:
Kamila Iwańczyk II AF
Kamila Trusz I USM AF
Kamila Flis I USM AF
Maria Lewaniak I USM AF
Dominika Gawrjołek I USM AF

Język rosyjski:
Daria Misiura III AR
Anna Kosiachenko III AR
Małgorzata Lipska III AR
Iryna Shyriaieva III AR
Vladyslava Teresh, II AR
Maksym Pavlik II AR
Krystyna Kobiałka II AR

Język hiszpański:
Monika Kalitka II AH
Jędrzej Pacak II AH

Język niemiecki:
Daria Mierzwa III AN
Monika Drzymała III AN

Język angielski:
Wioletta Łacek I USM AN2
Klaudia Mizgała I USM AN2
Bartłomiej Nowak I USM AN2
Kinga Teterycz I USM AN2
Joanna Środek I USM AN1
Karolina Łapa III LIC AN1
Karolina Olech I USM AN2
Asia Wrzesień I USM AN2
Magdalena Choina
Magdalena Korszla
Obara Małgorzata I USM AR
Kamila Madej II USM AR
Beksiak Iwona I USM AR
Wójtowicz Karolina I USM AR
Karolina Marzec II USM AN
Magdalena Marcinkowska II USM AN
Joanna Nieszporek I USM AN2
Agnieszka Wilczyńska I USM AN2
Aleksandra Kowalewska I USM AN1
Małgorzata Duda I USM AN1
Alicja Listoś I USM AN
Katarzyna Kościuczyk I USM AN

Autor zdjęć: Agnieszka Potyrańska, Joanna Kornacka

Więcej zdjęć w Galerii


 W dniu 9 listopadda 2017 r. odbyły się kolejne warsztaty dla uczniów szkół patronackich UMCS. Tym razem odwiedzili nas uczniowie z byłego Gimanzjum nr 5 w Stalowej Woli. Pani dr Monika Janicka wraz ze studentami zaprsiła ich do udziału w podchodach jezykowych w zakresie jezyka niemieckiego. Przed uczniami stało nielada wyzwanie: musieli zmierzyć się z zadaniami materamtycznymi, by przejść do dalszego etapu. Wszyscy znakomicie się bawili!


 

"Spotkania z lingwistyką" w roku akademickim 2017/2018 otworzyła prezentacja Pani mgr Anny Błażukiewicz pt. W sądzie, w kinie czy w kabinie – różnorodne formy kształcenia tłumaczy na lingwistyce stosowanej. Spotkanie to odbyło się w dniu 13.10.2017r. Dziękujemy wszystkim uczniom za tak liczne przybycie! Więcej zdjęć w Galerii.

 

 

 


 

24 maja 2017 r. to kolejne spotkanie w ramach cyklu "Środa z lingwistyką". Tym razem Pan mgr Jan-Moritz Werk, lektor DAAD opowiadał o świętach obchodzonych w krajach niemieckojęzycznych. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 

 


 

W dniu 5.04.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Środa z lingwistyką". Warsztat pt. Nosi kaptur to bandyta, maluje po ścianach – wandal! Nasze spojrzenie na polskie i niemieckie graffiti prowadziła pani dr Jolanta Knieja wraz ze swoją seminarzystką, panią Agnieszką Biłgorajską. Wiecej zdjęć w galerii.

 

  

 

 


W dniu 31 marca 2017 roku na zaproszenie I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku z okazji obchodów Dnia Języków Obcych studenci lingwistyki stosowanej - pani Dominika Podstawka oraz pani Klaudia Woźniak poprowdziły warsztaty z języka angielskiego oraz pan Anton Tsvid, pani Dominika Olejnik i pani Paulina Mysiakowska prowadzili warsztaty z języka niemieckiego. Uczniowie liceum z wyraźnym zainteresowaniem brali udział w konkursach przygotowanych przez naszych studentów. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali drobne upominki. Dziękujemy za zaproszenie! Więcej zdjęć w galerii.


W dniu 1 marca 2017 roku Pan dr Paweł Aleksandrowicz poprowadził spoktanie z uczniami szkół partnerskich pt. Jak przetłumaczyć swój ulubione film, serial, grę komputerową. Warsztaty z tłumaczenia audiowizualnego. Temat wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Dziękujemy wszystkim za przybycie!

Więcej w Galerii.

 


8 lutego 2017 r. Pani dr Jolanta Knieja poprowadziła warsztat pt. Z czego śmieją się Francuzi, Niemcy, Anglicy i Polacy, czyli o przekładzie wybranych imion bohaterów z komiksowej serii „Asteriks” dla naszej akademickiej klasy językowej z Gimnazjum nr 18 w Lublinie. Mieliśmy okazję gościć także uczniów Gimanzjum nr 3 w Lublinie oraz uczniów XXIII LO w Lublinie wraz z opiekunami. Aktywni uczestnicy warsztatów otrzymali drobne nagrody rzeczowe.

Więcej zdjęć w Galerii.

 


W dniu 1.02.2017 r. odbył się warsztat pt. Język współczesnej reklamy prowdzony przez Panią dr Agnieszkę Mierzwińską-Hajnos. Dziękujemy wszystkim obecnym!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 


"Środy z lingwistyką" w Nowym Roku rozpoczął wykład interaktywny Pana dr. Marcina Mizaka pt. Różnice między akcentem brytyjskim (General British) a akcentem amerykańskim (General American) na podstawie filmu Gwiezdne Wojny”. Prezentacja odbyła się w dniu 11 stycznia 2017 r. 

Zachęcamy do obejrzenia Galerii.

 


14.12.2016 r. odbył się wykład dla szkół partnerskich pt. "Nie taki Szekspir straszny, jak go malują... - znane i mniej znane angielskie dzieła literackie w oryginale i przekładzie (400 rocznica śmierci Szekspira)". Wykład poprowadziła Pani Profesor Agata Brajerska-Mazur. Dziękujemy Pani Profesor za interesujący wykład oraz wszystkim uczniom za przybycie!

Zapraszamy do Galerii.


W dniu 7 grudnia 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Środa z lingwistyką". Studentki lingwistyki stosowanej pod kierunkiem pani mgr Marty Chodkiewicz przygotowały warsztat pt. "Tłumaczenie filmów od kuchni". Dziękujemy wszystkim uczniom i opiekunom za przybycie i aktywny udział w warsztatach!

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej w naszej Galerii.


W dniu 23 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie z cyklu "Środy z lingwistyką". Warszatat pt. „Poznajemy święta obchodzone w krajach anglojęzycznych: Thanksgiving Day, Halloween, Dzień Guya Fawkesa” prowadziła pani McKenzie Hightower, Fulbright English Teaching Assistant. Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem i zgormadził na sali niezwykle liczną widownię! Dziękujemy wszystkim obecnym i zapraszamy na kolejne spotkania z lingwistyką!

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej w naszej Galerii.


Jak co roku, 30 września, odbyły się kolejne Hieronimki, edycja 2016. Projekt "Hieronimki", którego ubiegłoroczna realizacja została nagrodzona Uniwersyteckim Noblem w kategorii „Najlepszy Projekt dla Młodzieży”, przygotowywany jest w nawiązaniu do dnia św. Hieronima – patrona tłumaczy. W tegorocznej ofercie wykładów i warsztatów znalazły się m.in. spotkania z tłumaczami konferencyjnymi oraz sądowymi, a także z osobami, które zawodowo zajmują się tłumaczeniem literatury czy filmów oraz z absolwentami i studentami lingwistyki stosowanej, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach w zdobywaniu kompetencji zawodowych tłumacza. Warsztaty tłumaczeń, w tym tłumaczeń symultanicznych, połączone były ze zwiedzaniem nowoczesnych laboratoriów, w których kształceni są przyszli tłumacze. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkursach językowych.

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej w naszej Galerii oraz filmu Telewizji Akademickiej TV UMCS.


Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS, kierowany przez prof. dr. hab. Jarosława Krajkę, objął patronat nad akademicką klasą językową w Gimnazjum nr 18 w Lublinie. 9 września 2016 r. w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS została podpisana umowa partnerska między  Gimnazjumnr 18 w Lublinie, reprezentowanym przez Dyrektora mgr. Marka Krukowskiego, a Wydziałem Humanistycznym UMCS, reprezentowanym przez Dziekana, dr. hab. Roberta Litwińskiego, prof. nadzw.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Galerii oraz filmu Telewizji Akademickiej TV UMCS.


30 września odbyły się Hieronimki 2015. W programie znalazły się liczne atrakcje: wystąpienia tłumaczy, spotkanie z przedstawicielem Komisji Europejskiej, spotkania ze studentami i absolwentami specjalności tłumaczeniowej na lingwistyce stosowanej, prezentacje na temat różnych form tłumaczenia, najnowszych aplikacji tłumaczenia automatycznego, takich jak Clownfish, iTranslate czy Translate Voice Free, pokazy tłumaczenia symultanicznego, a także konkursy i warsztaty tłumaczeniowe.


30 września odbyły się Hieronimki 2014 - Międzynarodowy Dzień Tłumacza, zorganizowane przez Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS. Była to doskonała okazja by odkryć choć część sekretów trudnej i odpowiedzialnej pracy tłumacza. Link do reportażu z tego wyjątkowego wydarzenia tutaj:  http://www.tvp.pl/lublin/aktualnosci/rozmaitosci/miedzynarodowy-dzien-tlumacza-hieronimki-na-umcs/17059555. Materiał zawiera m.in. fragmenty wywiadów ze studentami, absolwentami oraz kierownikiem Zakładu Lingwistyki Stosowanej.


7 października 2013 roku w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego odbyło się spotkanie uczniów z autorką podręczników do nauki języka rosyjskiego, dr Anną Pado.
Na zdjęciu: uczniowie liceum oraz dr Anna Pado (trzecia od prawej) oraz nauczyciel j. rosyjskiego mgr Sława Piotrowska (druga od prawej)