Relacje z wydarzeń

 

"Spotkania z lingwistyką" w roku akademickim 2017/2018 otworzyła prezentacja Pani mgr Anny Błażukiewicz pt. W sądzie, w kinie czy w kabinie – różnorodne formy kształcenia tłumaczy na lingwistyce stosowanej. Spotkanie to odbyło się w dniu 13.10.2017r. Dziękujemy wszystkim uczniom za tak liczne przybycie! Więcej zdjęć w Galerii.


 

24 maja 2017 r. to kolejne spotkanie w ramach cyklu "Środa z lingwistyką". Tym razem Pan mgr Jan-Moritz Werk, lektor DAAD opowiadał o świętach obchodzonych w krajach niemieckojęzycznych. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 


 

W dniu 5.04.2017 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Środa z lingwistyką". Warsztat pt. Nosi kaptur to bandyta, maluje po ścianach – wandal! Nasze spojrzenie na polskie i niemieckie graffiti prowadziła pani dr Jolanta Knieja wraz ze swoją seminarzystką, panią Agnieszką Biłgorajską. Wiecej zdjęć w galerii.

 

  


W dniu 31 marca 2017 roku na zaproszenie I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku z okazji obchodów Dnia Języków Obcych studenci lingwistyki stosowanej - pani Dominika Podstawka oraz pani Klaudia Woźniak poprowdziły warsztaty z języka angielskiego oraz pan Anton Tsvid, pani Dominika Olejnik i pani Paulina Mysiakowska prowadzili warsztaty z języka niemieckiego. Uczniowie liceum z wyraźnym zainteresowaniem brali udział w konkursach przygotowanych przez naszych studentów. Najbardziej aktywni uczestnicy otrzymali drobne upominki. Dziękujemy za zaproszenie! Więcej zdjęć w galerii.


W dniu 1 marca 2017 roku Pan dr Paweł Aleksandrowicz poprowadził spoktanie z uczniami szkół partnerskich pt. Jak przetłumaczyć swój ulubione film, serial, grę komputerową. Warsztaty z tłumaczenia audiowizualnego. Temat wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Dziękujemy wszystkim za przybycie!

Więcej w Galerii.

 


8 lutego 2017 r. Pani dr Jolanta Knieja poprowadziła warsztat pt. Z czego śmieją się Francuzi, Niemcy, Anglicy i Polacy, czyli o przekładzie wybranych imion bohaterów z komiksowej serii „Asteriks” dla naszej akademickiej klasy językowej z Gimnazjum nr 18 w Lublinie. Mieliśmy okazję gościć także uczniów Gimanzjum nr 3 w Lublinie oraz uczniów XXIII LO w Lublinie wraz z opiekunami. Aktywni uczestnicy warsztatów otrzymali drobne nagrody rzeczowe.

Więcej zdjęć w Galerii.

 


W dniu 1.02.2017 r. odbył się warsztat pt. Język współczesnej reklamy prowdzony przez Panią dr Agnieszkę Mierzwińską-Hajnos. Dziękujemy wszystkim obecnym!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii.

 


"Środy z lingwistyką" w Nowym Roku rozpoczął wykład interaktywny Pana dr. Marcina Mizaka pt. Różnice między akcentem brytyjskim (General British) a akcentem amerykańskim (General American) na podstawie filmu Gwiezdne Wojny”. Prezentacja odbyła się w dniu 11 stycznia 2017 r. 

Zachęcamy do obejrzenia Galerii.

 


14.12.2016 r. odbył się wykład dla szkół partnerskich pt. "Nie taki Szekspir straszny, jak go malują... - znane i mniej znane angielskie dzieła literackie w oryginale i przekładzie (400 rocznica śmierci Szekspira)". Wykład poprowadziła Pani Profesor Agata Brajerska-Mazur. Dziękujemy Pani Profesor za interesujący wykład oraz wszystkim uczniom za przybycie!

Zapraszamy do Galerii.


W dniu 7 grudnia 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Środa z lingwistyką". Studentki lingwistyki stosowanej pod kierunkiem pani mgr Marty Chodkiewicz przygotowały warsztat pt. "Tłumaczenie filmów od kuchni". Dziękujemy wszystkim uczniom i opiekunom za przybycie i aktywny udział w warsztatach!

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej w naszej Galerii.


W dniu 23 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie z cyklu "Środy z lingwistyką". Warszatat pt. „Poznajemy święta obchodzone w krajach anglojęzycznych: Thanksgiving Day, Halloween, Dzień Guya Fawkesa” prowadziła pani McKenzie Hightower, Fulbright English Teaching Assistant. Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem i zgormadził na sali niezwykle liczną widownię! Dziękujemy wszystkim obecnym i zapraszamy na kolejne spotkania z lingwistyką!

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej w naszej Galerii.


Jak co roku, 30 września, odbyły się kolejne Hieronimki, edycja 2016. Projekt "Hieronimki", którego ubiegłoroczna realizacja została nagrodzona Uniwersyteckim Noblem w kategorii „Najlepszy Projekt dla Młodzieży”, przygotowywany jest w nawiązaniu do dnia św. Hieronima – patrona tłumaczy. W tegorocznej ofercie wykładów i warsztatów znalazły się m.in. spotkania z tłumaczami konferencyjnymi oraz sądowymi, a także z osobami, które zawodowo zajmują się tłumaczeniem literatury czy filmów oraz z absolwentami i studentami lingwistyki stosowanej, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach w zdobywaniu kompetencji zawodowych tłumacza. Warsztaty tłumaczeń, w tym tłumaczeń symultanicznych, połączone były ze zwiedzaniem nowoczesnych laboratoriów, w których kształceni są przyszli tłumacze. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konkursach językowych.

Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej w naszej Galerii oraz filmu Telewizji Akademickiej TV UMCS.


Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS, kierowany przez prof. dr. hab. Jarosława Krajkę, objął patronat nad akademicką klasą językową w Gimnazjum nr 18 w Lublinie. 9 września 2016 r. w Sali Obrad Rady Wydziału Humanistycznego UMCS została podpisana umowa partnerska między  Gimnazjumnr 18 w Lublinie, reprezentowanym przez Dyrektora mgr. Marka Krukowskiego, a Wydziałem Humanistycznym UMCS, reprezentowanym przez Dziekana, dr. hab. Roberta Litwińskiego, prof. nadzw.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji w Galerii oraz filmu Telewizji Akademickiej TV UMCS.


30 września odbyły się Hieronimki 2015. W programie znalazły się liczne atrakcje: wystąpienia tłumaczy, spotkanie z przedstawicielem Komisji Europejskiej, spotkania ze studentami i absolwentami specjalności tłumaczeniowej na lingwistyce stosowanej, prezentacje na temat różnych form tłumaczenia, najnowszych aplikacji tłumaczenia automatycznego, takich jak Clownfish, iTranslate czy Translate Voice Free, pokazy tłumaczenia symultanicznego, a także konkursy i warsztaty tłumaczeniowe.


30 września odbyły się Hieronimki 2014 - Międzynarodowy Dzień Tłumacza, zorganizowane przez Zakład Lingwistyki Stosowanej UMCS. Była to doskonała okazja by odkryć choć część sekretów trudnej i odpowiedzialnej pracy tłumacza. Link do reportażu z tego wyjątkowego wydarzenia tutaj:  http://www.tvp.pl/lublin/aktualnosci/rozmaitosci/miedzynarodowy-dzien-tlumacza-hieronimki-na-umcs/17059555. Materiał zawiera m.in. fragmenty wywiadów ze studentami, absolwentami oraz kierownikiem Zakładu Lingwistyki Stosowanej.


7 października 2013 roku w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Jana III Sobieskiego odbyło się spotkanie uczniów z autorką podręczników do nauki języka rosyjskiego, dr Anną Pado.
Na zdjęciu: uczniowie liceum oraz dr Anna Pado (trzecia od prawej) oraz nauczyciel j. rosyjskiego mgr Sława Piotrowska (druga od prawej)