Proste wykłady o trudnych sprawach

"Proste wykłady o trudnych sprawach" to cykl mini-wykładów pracowników Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, które zrealizowała ekipa TV UMCS. Naukowcy w krótkich słowach podzielą się z Wami refleksjami na ciekawe, intrygujące, czasem kontrowersyjne tematy dotyczące współczesnego świata. Z nami spędzisz naprawdę interesujące 10 minut.

Pierwszy wykład pt. "Arktyka jako źródło surowców – political fiction" przedstawi dr hab. Wojciech Janicki, Kierownik Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej. Celem wykładu jest wykazanie, że – wbrew obiegowym opiniom – w nieodległej przyszłości surowce mineralne na Ziemi nie skończą się, w będącej przedmiotem rywalizacji kilku państw Arktyce nie ma ich zbyt wiele, a do tych, które są tam zlokalizowane, wcale nie dotrzemy zbyt szybko. Zapraszamy!

W drugim odcinku cyklu dr Andrzej Jakubowski z Zakładu Geografii Społeczno-Ekonomicznej przedstawia wykład pt. „Państwa nieuznawane: czarne dziury na politycznej mapie świata”, przybliżający problematykę państw nieuznawanych, tj. podmiotów aspirujących do bycia państwem i funkcjonujących jak niepodległe państwa, lecz nieposiadających tego statusu pod względem formalnym.

W trzecim odcinku cyklu dr Jolanta Rodzoś, Prodziekan ds. Kształcenia Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS oraz Kierownik Pracowni Dydaktyki Geografii przedstawi wykład pt. „Miasta, które zadziwiają swoim istnieniem”. Wykład prezentuje Norylsk, miasto w Północnej Rosji, które funkcjonuje w niezwykle trudnych warunkach przyrodniczych - bez stałego połączenia ze światem zewnętrznym. Istnieje tak  już od prawie 100 lat i choć wydaje się to niewiarygodne, nic nie wskazuje na to, żeby miało być inaczej.

W czwartym odcinku cyklu dr Agnieszka Krzyżewska z Zakładu Meteorologii i Klimatologii opowie o  ciekawych chmurach i zjawiskach optycznych, które często mylone są z UFO. Chociaż te nieziemskie kształty na niebie bardzo przypominają latające spodki, to wyjaśnienie, skąd się wzięły na niebie, jest całkiem przyziemne...

W piątym odcinku cyklu dr hab. Wojciech Janicki opowiada o tym, że zmniejszanie się liczby ludności miast i regionów wcale nie musi być zagrożeniem, jak zazwyczaj jest to postrzegane, a wręcz przeciwnie - zjawisko to może być szansą. Zamiast usiłować odwrócić nieodwracalne, czyli niekorzystne trendy demograficzne, lepiej byłoby przygotować się na nadchodzące zmiany w regionach charakteryzujących się odpływem ludności i wykorzystać je jak najlepiej.

Uwaga! Wykład jest okolicznościową niespodzianką - zapraszamy!

Wykład szóstego odcinka nosi tytuł: „Czy pogoda może Cię zabić”? Przedstawi go dr Agnieszka Krzyżewska z Zakładu Meteorologii i Klimatologii UMCS. Często słyszy się o „zabójczej” pogodzie - gwałtownych burzach, huraganach, trąbach powietrznych czy powodziach. A czy myślimy czasem, że temperatura powietrza może zabić? W przypadku mrozów w zimie - owszem. Ale żeby w lecie? Posłuchajcie o tym, że upały też zabijają...