„Projektowanie w praktyce" - relacja z debaty studenckiej

W poniedziałek, 23 marca 2015 roku na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS odbyła się kolejna studencka debata z cyklu „Gospodarka przestrzenna w teorii i praktyce”, zorganizowana przez dr Dagmarę Kociubę z Zakładu Polityki Przestrzennej i Planowania wraz ze Studenckim Kołem Naukowym Planistów.

Gośćmi specjalnymi debaty, która odbyła się pod hasłem „Projektowanie w praktyce” byli światowej sławy designerzy: Paweł „Breshke” Czyżewski oraz Patryk Góźdź. Nie zabrakło także gości spoza Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Byli to studenci z Wydziału Artystycznego UMCS oraz innych lubelskich uczelni zainteresowani tematyką designu.

Celem spotkania było zaprezentowanie projektów, które są wykorzystywane w życiu codziennym oraz udzielenie studentom rady jak systematycznie dążyć do celu, aby osiągnąć sukces, na który składa się własny styl, szczęście i talent. Prelegenci podzielili się swoimi doświadczeniami. Opowiedzieli o swych drogach do sukcesu, o tym jak zaistnieć w świecie designu, ale też przestrzegli przed niebezpieczeństwami czyhającymi na młodych projektantów.

Pan Paweł „Breshke” Czyżewski zaczął od projektów samochodów, które zamieszczał w Internecie. Zostały one zauważone i tak rozpoczęła się jego kariera. Zaprojektował Bugatti Gangloff, który w 2015 r będzie w sprzedaży. Obecnie nadal zajmuje się projektowaniem dla branży motoryzacyjnej, a oprócz tego projektuje też sprzęt elektroniczny, meble, oświetlenie, znaki graficzne i wiele innych.

Pan Patryk Góźdź w 2012 roku jako jedyny Polak trafił do finału wystawy młodych talentów na Międzynarodowych Targach Designu w Mediolanie. Zaskakujące w swojej formie projekty Patryka Góźdź idą w parze z elegancją, komfortem oraz najwyższą jakością ich wykonania. Na spotkaniu przedstawił swoje najbardziej znane projekty mebli, krzesła z bardzo cienkiego materiału oraz serie stolików, która została wdrożona do sprzedaży przez firmę Kler.

Prelegenci poruszyli temat braku w Polsce miejsc, gdzie projektanci mogliby się uczyć, rozwijać swoje pasje oraz umiejętności. Może to zmienić fundacja „LuCreate” Patryka Góździa, którą tworzą kreatywni ludzie z różnych środowisk. Fundacja prowadzi konkursy dla projektantów lub osób, które chcą sprawdzić swoje zdolności artystyczne. Ponadto dowiedzieliśmy się, że Pan Paweł Czyżewski oraz Pan Patryk Góźdź nawiązali współpracę z UMCS i zapewniali nas, że Lublin to nie przystanek na drodze do sukcesu, ale miejsce inspiracji.

Debata odbyła się pod patronatem: JM Rektora UMCS prof. dr hab. Stanisława Michałowskiego oraz Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS prof. dr hab. Radosław Dobrowolskiego.

Organizatorzy

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć - fot. Ewa Głowacka:

    Aktualności

    Data dodania
    26 marca 2015