Poznaj ludzi z pasją!

 

Olga Szczygielska, studentka biotechnologii i prawa na UMCS. Od zawsze interesowała się ścisłymi dziedzinami nauki, dlatego zdecydowała się na wybór kierunku, jakim jest biotechnologia. Jednak dwa lata działalności w Samorządzie Studentów spowodowały, że zdecydowała się na podjęcie jeszcze jednego, całkiem odmiennego kierunku, czyli prawa.

Od pierwszego roku studiów angażuje się w dodatkową działalność samorządową. Od 2013 r. pełni funkcję Przewodniczącej Komisji Promocji i Marketingu Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS, gdzie mogła rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Od 7 lat każdą letnią przerwę spędza w Londynie, uczęszczając na różnego rodzaju zajęcia związane z nauką języka oraz dziedziną jej zainteresowań związanych z marketingiem. Zamiłowanie do podróży pozwoliło jej na odwiedzenie wielu krajów i poznanie wielu kultur. Uwielbia pływać, a swoją pasję realizuje w Centrum Kultury Fizycznej.


 

Prof. dr hab. Wiesław Ignacy Gruszecki, biofizyk, kierownik Zakładu Biofizyki w Instytucie Fizyki UMCS. Odbywał długoterminowe staże naukowe w Kanadzie, Szwajcarii, Niemczech oraz w USA.

W gronie problemów naukowych, jakie rozwiązuje wraz ze współpracownikami, są te dotyczące poznania mechanizmów molekularnych odpowiedzialnych za mechanizmy regulacyjne w fotosyntezie, podstawowym procesie umożliwiającym wykorzystanie promieniowania słonecznego do zasilania życia na Ziemi.

W swoich pracach zespół stosuje głównie techniki eksperymentalne opierające się na analizach pochłaniania, rozpraszania i emisji światła. Badania te realizowane są obecnie w ramach prestiżowego programu TEAM, finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Ponadto, prof. Wiesław Gruszecki jest miłośnikiem muzyki i teatru oraz częstym widzem najlepszych przedstawień operowych.

Dr hab. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, reżyser, scenarzysta, dziennikarz, adiunkt w Zakładzie Dziennikarstwa na Wydziale Politologii UMCS. Tworzy filmy dokumentalne, reportaże, programy kulturalne, a także widowiska telewizyjne. Na stałe współpracuje z TVP S.A, a także z producentami filmowymi. 

Interesuje się filmem, literaturą; podróżuje. Jest autorką programu kulturalnego „Afisz” w TVP Lublin, który zdobył I nagrodę w kategorii: autor najlepszego programu kulturalnego na 14. Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP S.A. (2007). Laureatka wielu nagród filmowych i telewizyjnych oraz Nagrody Artystycznej Miasta Lublin (2013).

Wybrana filmografia:
• Zawód fotograf (2015)
• Granatowy zeszyt (2013); nagrody: Certyfikat Finalisty The New York Festivals (2015), Nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii: Najlepsza muzyka; Grand Prix Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2014"
• Twarze nieistniejącego miasta (2013)
• Komeda, Komeda (2012); nagrody: Nagroda Artystyczna Dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych (2012), Polska Nagroda Filmowa Orzeł w kategorii: Najlepsza muzyka (2013), Grand Prix Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2014",
• W Nowicy na końcu świata (2009)
• Górniczy stan (2003); Ogólnopolski Przegląd Form Dokumentalnych „BAZAR” – Nagroda Specjalna Jury (2003)
• Świat utracony (2003); Nagroda na 6. Międzynarodowym Festiwalu Programów Telewizyjnych i Radiowych na temat Mniejszości Narodowych Użgorod (Ukraina, 2004)
• Wujek (tytuł emisyjny „Ks. Karol Wojtyła – Nasz Wujek”; 2001); Grand Prix Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2014"
• Magiczne miasto (2000)
• Kształt i dźwięk (2000); wyróżnienie na Przeglądzie Twórczości Dziennikarskiej w Konkursie Oddziałów Terenowych TVP S.A. (2000)
• Stachury miasto przeklęte (1999).

Dr hab. Paweł Frelik, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Literatury i Kultury Amerykańskiej, Instytut Anglistyki UMCS, dyrektor Centrum Badań Gier Wideo UMCS, absolwent UMCS i Washington State University (Pullman, WA, USA) oraz stypendysta Fundacji Fulbrighta na University of California, Riverside. Członek zespołów redakcyjnych dwu najważniejszych pism naukowych poświęconych fantastyce naukowej na świecie: „Science Fiction Studies” (USA) i „Extrapolation” (USA/Wlk. Brytania) oraz „Journal of Gaming and Virtual Worlds” (Wielka Brytania). Dziennikarz muzyczny i kulturalny, tłumacz: na polski m.in. postmodernistycznej prozy Harry’ego Matthewsa i "Magii chaosu" Phila Hine’a, zaś na angielski – głównego wniosku Lublina w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2016 i biografii zespołu Behemoth (właśnie ukazała się w USA). 

W latach 2013–2014 był prezesem Science Fiction Research Association, największej i najstarszej na świecie organizacji naukowej zajmującej się badaniami nad SF i pierwszym prezesem i członkiem zarządu spoza Ameryki Północnej w ponad 40-letniej historii organizacji. Od 2014 jest wiceprezesem European Association for American Studies, liczącej ponad 5000 członków europejskiej organizacji naukowej i pierwszym na takim stanowisku w historii EAAS z Europy Środkowej i Wschodniej.

Jego główne zainteresowania naukowe to science fiction, gry wideo, nowe media i kultura cyfrowa oraz kultura niepopularna. O fantastyce i grach często mówi na konwentach i festiwalach – wygłaszał wykłady na temat gier wideo w Kalifornii, Jacka Dukaja na Florydzie i architektury statków kosmicznych w kinie SF w British Film Institute w Londynie.
Dawno temu pracował w teatrze w Edynburgu i grał muzykę w Radiu Puls w Lublinie. Jest autorem ponad 30 tekstów utworów zespołu VADER oraz miłośnikiem muzyki pod prąd: i tej bardzo głośnej i i tej ledwo słyszalnej. Patriotyzm dzieli między Lublin i południową Kalifornię. Jest jedną z dwu osób na świecie, które uważają, że film „Southland Tales” jest jedną z najważniejszych produkcji ostatnich 30 lat. Nie posiada garnituru, a pogłoski, że śpi 5 godzin na dobę nie są pogłoskami.


 

Nadia Sola, studentka historii na UMCS. Jej fascynacja historią rozpoczęła się w wieku dziecięcym. Zadbała o to rodzina: dziadek działacz Solidarności i wspaniały „bajkopisarz”, mama – niepoprawna romantyczka zakochana w carskiej Rosji oraz tata, po którym odziedziczyła instynkt włóczęgi i odkrywcy. Odkąd dowiedziała się o istnieniu edukacji na stopniu wyższym niż przedszkolne „starszaki” marzyła o tym, aby zostać archeologiem, ostatecznie wybór padł na historię.

Zajmuje się głównie kostiumologią, czyli nauką o historii stroju. W kręgu jej zainteresowań znajduje się zwłaszcza strój kobiecy XIX i XX w. wraz ze wszystkimi towarzyszącymi mu aspektami – kosmetyką, fryzjerstwem, obyczajami. Oczarowanie tym elementem przeszłości jest na tyle silne, że styl minionych lat, zwłaszcza lat 30 i 40 XX w. stara się wdrażać w codziennym życiu.

Interesuje się rekonstrukcją historyczną, którą uważa za świetny sposób rozwijania wiedzy i świadomości historycznej oraz przeprowadzania doświadczeń i weryfikowania twierdzeń. Niesiona tą ideą założyła Koło Naukowe Rekonstrukcji Historycznej UMCS, gromadzące pasjonatów historii ożywionej, prawdziwych historyków – praktyków, nie zawsze kształcących się w tym kierunku. Koło rozwija się prężnie, nawiązało współpracę z tak znaczącymi instytucjami jak IPN czy Muzeum Wsi Lubelskiej, licznymi Grupami Rekonstrukcji Historycznej oraz jednym z największych polskich portali historycznych historia.org.pl.

Największy sukces – odkrycie na drodze doświadczeń genezy wzorca kobiety – mimozy. Największe marzenie – żeby rekonstrukcja znalazła się wśród nauk pomocniczych historii oraz powrót mody lat 40. XX w.