Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej "Wschody"

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej "Wschody"największy festiwal piosenki niebanalnej po wschodniej stronie Wisły, połączony z przeglądem talentów wokalnych.

Co roku w Lublinie wraz z nadejściem wiosny wschodzą nowe gwiazdy sceny muzycznej. Dzieje się tak od kwietnia 2012 r., a miejscem, które gości wykonawców jest niezmiennie ACK Chatka Żaka. Pomysłodawcą, a zarazem dyrektorem festiwalu jest Kacper Sulowski, na co dzień związany z Akademickim Radiem Centrum.

Festiwal promuje piosenki niszowe i ambitne, broniące się tekstem oraz muzyką, nie szukające show czy skandalu, a co najważniejsze odkrywa muzyczne indywidualności i niezmierzone talenty. Wschody co roku na swoich deskach gromadzą ponad 40 młodych artystów-wokalistów, którzy dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki na profesjonalnych scenach, dzięki czemu Lublin staje się na weekend stolicą polskiej piosenki.

Każdy z uczestników przygotowuje dwa utwory w języku polskim, wpisujące się w koncepcję festiwalu. Przegląd młodych talentów podzielony jest na cztery części konkursowe, które odbywają się w pierwszy i drugi dzień festiwalu. Występom przysłuchuje się profesjonalne jury, które następnie wybiera finalistów, otwierając im drzwi do kariery. Od pierwszej edycji zwycięzców wyłania Jan Poprawa, publicysta i krytyk muzyczny, dotychczas pomagali mu w tym: Iwona Loranc, Jan Kondrak, Barbara Stępniak-Wilk, prof. sztuk muz. Urszula Bobryk oraz Karolina Cicha.

Tradycją festiwalu są recitale finalistów z poprzednich lat, które uświetniają wydarzenie i nadają mu przyjazny klimat „wschodowej rodziny”. Co roku na scenie festiwalu Wschody można także zobaczyć i usłyszeć artystów znanych w całej Polsce – dotychczas zaproszenia przyjęli Hubert „Spięty” Dobaczewski, Piotr Rogucki, Jacek Bończyk wraz ze Zbigniewem Krzywańskim, a także Katarzyna Nosowska i Karolina Czarnecka.

Organizatorami wydarzenia są Akademickie Radio Centrum oraz Fundacja Absolwentów UMCS.

Strona internetowa festiwalu

Wschody na Facebooku