O projekcie

Tytuł projektu:

Rozwój kompetencji studentów kierunków stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo narodowe Wydziału Politologii UMCS

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
OŚ PRIORYTETOWA III SZKOLNICTWO WYŻSZE DLA GOSPODARKI I ROZWOJU
Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym
Numer umowy:  POWR.03.01.00-00-K011/16

Okres realizacji projektu:

od 01.12.2016 do 30.09.2019

Wartość projektu:

762 770,25 PLN

Wkład Funduszy Europejskich:

642 862,77 PLN

Cele projektu:

Celem projektu jest uzupełnienie deficytów kompetencji zawodowych, informatycznych i komunikacyjnych u 180 (108 Kobiet) studentów II i III roku I stopnia oraz I i II roku II stopnia kierunków Stosunki międzynarodowe i Bezpieczeństwo narodowe Wydziału Politologii UMCS.

Rezultatem projektu będzie nabycie kluczowych i zgodnych z profilem absolwentów Wydziału Politologii UMCS kompetencji, co zwiększy ich atrakcyjność na rynku pracy. W każdym roku realizacji projektu oraz 12 m-cy po jego zakończeniu będzie prowadzony monitoring losów absolwentów.

Działania merytoryczne projektu zamykają się w obszarze zdiagnozowanych najbardziej deficytowych u studentów obydwu kierunków grup kompetencji:

  • kompetencje komunikacyjne – autoprezentacja i autoekspresja, wystąpienia publiczne, negocjacje, savoir-vivre;
  • kompetencje zawodowe w zakresie przygotowywania raportów analitycznych, komunikacji w środowisku międzynarodowym i krajowym, w tym organizacja spotkań i wizyt, identyfikacja zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego oraz podejmowanie decyzji w celu zapobiegania lub likwidowania ich skutków, samoobrony i strzelania bojowego;
  • kompetencje informatyczne – budowa modeli obliczeniowych do analizy danych w zarządzaniu, analizie finansowej, controllingu, planowaniu (Excel), przygotowywaniu publikacji.

W ramach wymienionych kompetencji prowadzone będą szkolenia i warsztaty, zadania praktyczne w formie projektowej, uczestnictwo w pracach wymagających współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz wizyty studyjne u pracodawców. Wsparcie będzie udzielane zgodnie z diagnozą deficytów kompetencji, zdefiniowaną na postawie bilansu kompetencji każdego uczestnika.

W rezultacie, po przejściu dedykowanej ścieżki wsparcia, uczestnik nabędzie kompetencje zawodowe, informatyczne i komunikacyjne.

Cel główny: Uzupełnienie deficytów kompetencji komunikacyjnych, informatycznych i zawodowych przez studentów 180 (108 Kobiet) II i III roku I stopnia oraz I i II roku II stopnia kierunków stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo narodowe realizowanych na Wydziale Politologii UMCS.

Grupa docelowa:

180 (108 kobiet) studentów ostatnich dwóch semestrów studiów, tj. II i III roku I stopnia oraz I i II roku II stopnia, kierunków stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo narodowe na Wydziale Politologii UMCS

Działania:

Projekt przewiduje dla każdego studenta bilans kompetencji – diagnozę deficytu kompetencji każdego uczestnika projektu i dopasowanie działań projektowych do zdiagnozowanych potrzeb oraz przeprowadzenie drugiego bilansu kompetencji po zakończeniu udziału w zaplanowanych w działaniach projektowych.

Ponadto projekt przewiduje do wyboru:

1.               Warsztaty z autoprezentacji i wystąpień publicznych.

Wymiar 30h. Limit - 90 miejsc w każdej z 2 edycji.

Przygotują do kontaktów ze środowiskiem zawodowym i mediami. Obejmują: warsztat autoprezentacji i wystąpień publicznych, pracę z kamerą i mikrofonem, retorykę, techniki wywierania wpływu w wystąpieniach publicznych, kompendium porad i zwrotów w j. polskim i angielskim, radzenie sobie ze stresem podczas wystąpień przed audytorium. Studenci otrzymają certyfikat potwierdzający nabyte kwalifikacje.

2.               Zadanie w formie projektowej "Przygotowanie i przeprowadzenie debaty oxfordzkiej nt.: Imigranci w Polsce-szansa czy zagrożenie?".

 Limit - 90 miejsc w każdej z 2 edycji.

Przygotuje studentów do udziału w debatach publicznych oraz podniesienia poziomu kultury wypowiedzi i umiejętności argumentacji w sporze. Debata w formacie oxfordzkim będzie przygotowywana przez dwie grupy studentów (Grupa „ZA - szansa” i Grupa „PRZECIW - zagrożenie”), działające pod merytorycznym nadzorem dwóch pracowników naukowych Wydziału Politologii.

 3.               Warsztaty savoir vivre i code dresingu.

Wymiar 15h. Limit - 60 miejsc w każdej z 2 edycji.

Podniosą umiejętności stosowania właściwych form i reguł towarzyskich, zasad ubioru, wizytówek, zasad zachowania i kreowania wizerunku w Internecie (netykieta), etykiety w komunikacji telefonicznej i mailowej, radzenia sobie w sytuacjach towarzyskich i zawodowych.

 4.               Warsztaty negocjacji międzynarodowych.

Wymiar 20h. Limit - 30 miejsc w każdej z 2 edycji.

Podniosą umiejętności komunikacji w środowisku międzynarodowym w formie negocjacji. Przyczynią się do skonfrontowania przez studentów teorii negocjacji międzynarodowych z doświadczeniami praktyków i doświadczeniem własnym w trakcie symulacji. W ich trakcie studenci poznają praktyczne zastosowanie technik negocjacyjnych na konkretnych przykładach.

5.               Zadanie projektowe "Symulacja organizacji wizyt i spotkań międzynarodowych z zachowaniem zasad protokołu dyplomatycznego".

Limit - 45 miejsc w każdej z 2 edycji.

Uczestnicy, pracując w grupach poznają zasady protokołu dyplomatycznego w symulowanych sytuacjach różnych form wizyt i spotkań zagranicznych i krajowych w administracji państwowej, także z gośćmi wysokiej rangi. Zadanie polega na zorganizowaniu przy wsparciu ekspertów wybranych form wizyt i spotkań, w tym m.in. przygotowanie dokumentów (np. program wizyty) i rekwizytów towarzyszących (np. zaproszenia, wizytówki) związanych z symulowanym wydarzeniem.

 6.               Wizyty studyjne w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe.

Limit – 60 miejsc w każdej z 2 edycji.

Pozwolą na zapoznanie studentów z narodowym systemem instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe. Przewidziane zostały 4 wizyty, w tym: 2 wizyty w Warszawie (w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, Rządowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, Komendzie Głównej Policji) i 2 wizyty w Lublinie w lokalnych centrach zarządzania kryzysowego i instytucjach powiązanych z bezpieczeństwem.

 7.               Zadanie projektowe "Przygotowanie raportu analitycznego nt. stanu bezpieczeństwa w polsko-ukraińskim obszarze przygranicznym".

Limit – 30 miejsc w każdej z 2 edycji.

Przygotowanie i prezentacja publiczna, w trakcie polsko-ukraińskiej wideokonferencji raportu analitycznego, wyniku pracy polskich i ukraińskich studentów w kooperacji z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo na obszarze przygranicznym. Grupy dokonają analizy aspektów problemowych pod nadzorem pracowników Wydziału Politologii.

 8.               Kurs samoobrony z uprawnieniami instruktora.

Wymiar 90h. Limit  - 30 miejsc w 1. edycji oraz 15 miejsc w 2. edycji.

Szkolenie to stanowi sprawdzian własnych predyspozycji psychicznych i fizycznych do pracy w służbach mundurowych, co ma szczególne znaczenie na tym etapie wyboru ścieżki kariery zawodowej i zwiększy szanse studentów w postępowaniach rekrutacyjnych.

 9.               Kurs podstawowy ze strzelania bojowego z broni krótkiej.

Wymiar 5 h. Limit - 30 miejsc w 1. edycji oraz 45 miejsc w 2. edycji.

Szkolenie to stanowi sprawdzian własnych predyspozycji psychicznych i fizycznych do pracy w służbach mundurowych, co ma szczególne znaczenie na tym etapie wyboru ścieżki kariery zawodowej i zwiększy szanse studentów w postępowaniach rekrutacyjnych. W programie m.in. - szkolenie z zasad bezpiecznego posługiwania się bronią, nauka manualnej obsługi broni, nauka prawidłowego chwytu broni i przyjmowania stabilnych postaw, nauka intuicyjnego celowania i prawidłowej pracy na spuście, nauka techniki ładowania magazynka, praca z kaburą i ładownicami, sposoby dobywania i przeładowywania broni, strzelanie statyczne do sylwetkowych celów z wykorzystaniem podstawowych postaw strzeleckich, strzelanie z wymianą magazynka, strzelanie z różnych odległości z zatrzymaniem i stabilizacją postawy.

 10.            Wizyty studyjne w VIENA INTERNATIONAL CENTRE, siedzibie OBWE i Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

Limit – 50 miejsc w 1. edycji oraz 15 miejsc w 2. edycji.

Wizyta da studentom szansę skonfrontowania z praktykami swojej wiedzy teoretycznej o organizacjach międzynarodowych. Ponadto studenci będą mogli poznać specyfikę funkcjonowania Przedstawicielstwa RP przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu. W trakcie 5-dniowego wyjazdu odwiedzą m.in. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego (UNIDO), Siedzibę Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), Przedstawicielstwo RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych i organizacjach międzynarodowych w Wiedniu.

 11.            Certyfikowany kurs wykorzystania arkusza kalkulacyjnego (MS Excel).

Wymiar 40h. Limit – 90 miejsc w każdej z 2 edycji.

Zajęcia w postaci praktycznych ćwiczeń z wykorzystaniem komputera, prowadzone metodą warsztatową przyczynią się do pogłębienia i wzbogacenia wiedzy oraz umiejętności korzystania z zaawansowanych funkcji programu MS Excel.

 12.            Zadanie w formie projektowej "ABC edycji i publikacji".

 Limit - 45 miejsc w każdej z 2 edycji.

Każda z 6 grup przygotuje dwie różne formy publikacji przy wykorzystaniu najbardziej popularnych programów np. pakietu MS Office. Przyczyni się to do poznania przez studentów elementów teorii edycji (dobór form, zasady składu, zasady estetyki tekstu i in.) oraz zasad przygotowania (formatowania) zaawansowanych graficznie i technicznie tekstów i prezentacji.

 13.            Wizyty studyjne pod hasłem „Interakcja kognitywna człowiek–komputer” w instytucjach zajmujących się np. gromadzeniem i obróbką danych wyborczych, statystyką gospodarczo-społeczną, bezpieczeństwem sieci komputerowych i infrastruktury krytycznej, marketingiem oraz działaniami kulturalnymi.

Limit – 30 miejsc w każdej z 2 edycji.

Działanie to ma na celu podniesienie kompetencji  poznawczych i kreatywności studentów w wykorzystaniu narzędzi informatycznych np. do samoorganizacji, gromadzenia i przetwarzania danych. Uzasadnieniem dla tego działania jest fakt, że pracodawcy wysoko oceniają kreatywność, jako kluczową cechę z perspektywy właściwego przetwarzania informacji i kompetencje poznawcze zatrudnionych absolwentów. Będzie ono realizowane w formie wizyt studyjnych w lubelskich instytucjach wykorzystujących narzędzia informatyczne do analizy i kreacji rzeczywistości społecznej. Są to instytucje zajmujące się gromadzeniem i obróbką danych wyborczych (Państwowa Komisja Wyborcza), statystyką gospodarczo-społeczną (Główny Urząd Statystyczny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych), bezpieczeństwem sieci komputerowych i infrastruktury krytycznej, marketingiem oraz działaniami kulturalnymi.

 

W dn 14.02.2019 r. IP zatwierdziła aktualizację wniosku o dofinansowanie. Poniżej najważniejsz zmiany dotyczące projektu:

Wartość projektu:

734 285,65 PLN

Wkład Funduszy Europejskich:

618 855,957 PLN

Cele projektu:

Celem projektu "Rozwój kompetencji studentów kierunków stosunki międzynarodowe i bezpieczeństwo narodowe Wydziału Politologii UMCS" jest uzupełnienie deficytów kompetencji zawodowych, informatycznych i komunikacyjnych u 144(78K) studentów II i III roku I stopnia oraz I i II roku II stopnia kierunków Stosunki międzynarodowe i Bezpieczeństwo narodowe Wydziału Politologii UMCS.

Działania:

Działania pozostały bez zmian, jedynie zmnieniły się limity miejsc na poszczególne działania.