MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA ORGANIZOWANA PRZEZ INSTYTUT SOCJOLOGII UMCS W DNIACH 14-15 WRZEŚNIA 2017 r.
Doświadczenie krajów postkomunistycznych z biegiem czasu pokazuje zróżnicowane drogi przemian. Analizy porównawcze biorące pod uwagę lokalne odmienności coraz bardziej koncentrują się wokół czynników, odpowiedzialnych za różne trajektorie zmian.
Charakter zmian społecznych w Polsce nie jawi się już tak jednoznacznie i jasno jak było to jeszcze w okresie przygotowania akcesji do struktur europejskich. Wtedy wyjście z komunizmu, przyspieszona modernizacja i wdrażanie rozwiązań wzorowanych na zachodnich określało sposób myślenia o polskich realiach. Obecnie w myśleniu o kondycji polskiego społeczeństwa ważne stały się lokalne odmienności rozpatrywane na różnych poziomach: globalnym, europejskim, regionalnym oraz lokalnym.
Połączenie naukowej refleksji nad przemianami społecznymi z językiem praktyki obejmuje dziś szeroki wachlarz aktywności: od działań eksperckich i diagnostycznych, przez próby rozwiązywania problemów społecznych aż do budowania wizji i obrazów przyszłości. Badacze społeczni, także polscy, uczestniczą w debacie publicznej na temat kierunku zmian społecznych, dokonują ich oceny, wchodzą w dialog z przyjętymi interpretacjami przeszłości.
Konferencja jest skierowana nie tylko do socjologów. Zapraszamy także badaczy z innych dyscyplin, którzy zajmują się współczesnymi przemianami społecznymi w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Interesuje nas także wątek refleksji nad nauką w kontekście doświadczeń polskich.
Częścią konferencji będą obrady specjalnej sekcji poświęcone współczesnym przemianom tożsamości w Europie Środkowo-Wschodniej zorganizowana wspólnie z Wydziałem Nauk Społeczno-Psychologicznych i Zarządzania Uniwersytetu Narodowego im. M.P. Drahomanowa w Kijowie oraz Instytutem Filozofii i Socjologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Wykłady inauguracyjne wygłoszą
Opłata wynosi 250 zł. Obejmuje m.in. materiały konferencyjne, wyżywienie (2 obiady, przerwy kawowe) oraz udział w uroczystej kolacji. Koszty dojazdu oraz noclegi uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Informacje dotyczące płatności zostaną podane w po akceptacji zgłoszenia uczestnictwa.
Wybrane artykuły zostaną opublikowane w czasopiśmie naukowym „Annales Universitatis Mariae CurieSklodowska, sectio I – Philosophia-Sociologia", znajdującym się na liście B Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (pozycja 136, 8 pkt.) https://journals.umcs.pl/i. Warunkiem zakwalifikowania artykułu do publikacji jest uzyskanie pozytywnych recenzji. Wymogi redakcyjne zostaną przesłane w osobnym komunikacie.
Kontakt: konferencja.zmiana@umcs.pl