Na pierwszym planie - Patronka UMCS

Rozpoczynamy cykl rozmów, poświęconych patronce UMCS, Marii Skłodowskiej-Curie, zrealizowanych z okazji 150. rocznicy Jej urodzin. W każdym miesiącu będziemy publikować jeden wywiad, związany z polską uczoną. Gościem pierwszego odcinka programu jest prof. dr hab. Janusz Wrona z Zakładu Historii Społecznej XX Wieku (Instytut Historii UMCS), z którym rozmawia Łukasz Kucharski. Jakie były okoliczności powstania UMCS, dlaczego właśnie polska noblistka została patronką uczelni, jak doszło do postawienia pomnika patronki? - na te i wiele innych ciekawych pytań znajdziecie odpowiedź w tej rozmowie.

Zapraszamy!
Realizacja: TV UMCS

W drugim odcinku "Na pierwszym planie - Patronka UMCS" gościem studia TV jest dr hab. Andrzej Komosa, prof. nadzw. UMCS z Zakładu Radiochemii i Chemii Koloidów (Wydział Chemii UMCS).
Gościem Łukasza Kucharskiego w trzecim odcinku jest dr Waldemar Berej, Kierownik Pracowni Dydaktyki Fizyki (z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS).

W czwartym odcinku Łukasz Kucharski rozmawia z Małgorzatą Rosen, która jest Kustoszem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Muzeum w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Jaka jest geneza jego powstania, kiedy została zaprezentowana pierwsza wystawa, ile cennych eksponatów znajduje się w muzeum i jakie historie się za nimi kryją? Między innymi na te pytanie znajdziecie odpowiedź, oglądając rozmowę.
Gościem Łukasza Kucharskiego jest dr hab. Krystyna Leszczyńska z Zakładu Dziennikarstwa (Wydział Politologii UMCS), która opowie o tym, jaką kobietą, matką i żoną była Maria Skłodowska-Curie. Jak wyglądała jak młodość w Polsce, w jakich okolicznościach spotkała Piotra Curie? Dlaczego jej nominacji do Nagrody Nobla w 1903 roku towarzyszyły protesty? W jaki sposób uczona wywalczyła sobie należne miejsce w naukowym bastionie męskich osiągnięć? Między innymi na te pytania poznacie odpowiedź.
Gościem Łukasza Kucharskiego jest dr hab. Anna Łosowska z Archiwum i Muzeum UMCS, która opowiada m.in. o kontaktach UMCS z rodziną noblistki oraz przedstawia wiele bardzo interesujących pamiątek, w tym metrykę chrztu Marii. Jak wyglądało spotkanie studentów chemii ze starszą córką Marii Skłodowskiej – Curie, Ireną, jakie były okoliczności przyznania honorowego doktoratu UMCS państwu  Joliot-Curie – m.in. tego dowiecie się, oglądając program.
Tym razem rozmowa dotyczy kształcenia kobiet na poziomie średnim w czasach Marii Skłodowskiej-Curie. Jak długo trwała nauka? Czy kobiety w XIX wieku miały szansę na zdobycie wykształcenia zgodnego z predyspozycjami? M.in. o tym Łukasz Kucharski rozmawia ze swoim gościem - dr hab. Barbarą Kalinowską-Witek z Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS.