Na pierwszym planie - Patronka UMCS

Rozpoczynamy cykl rozmów, poświęconych patronce UMCS, Marii Skłodowskiej-Curie, zrealizowanych z okazji 150. rocznicy Jej urodzin. W każdym miesiącu będziemy publikować jeden wywiad, związany z polską uczoną. Gościem pierwszego odcinka programu jest prof. dr hab. Janusz Wrona z Zakładu Historii Społecznej XX Wieku (Instytut Historii UMCS), z którym rozmawia Łukasz Kucharski. Jakie były okoliczności powstania UMCS, dlaczego właśnie polska noblistka została patronką uczelni, jak doszło do postawienia pomnika patronki? - na te i wiele innych ciekawych pytań znajdziecie odpowiedź w tej rozmowie.

Zapraszamy!
Realizacja: TV UMCS

W drugim odcinku "Na pierwszym planie - Patronka UMCS" gościem studia TV jest dr hab. Andrzej Komosa, prof. nadzw. UMCS z Zakładu Radiochemii i Chemii Koloidów (Wydział Chemii UMCS).
Gościem Łukasza Kucharskiego w trzecim odcinku jest dr Waldemar Berej, Kierownik Pracowni Dydaktyki Fizyki (z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS).

W czwartym odcinku Łukasz Kucharski rozmawia z Małgorzatą Rosen, która jest Kustoszem Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Muzeum w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Jaka jest geneza jego powstania, kiedy została zaprezentowana pierwsza wystawa, ile cennych eksponatów znajduje się w muzeum i jakie historie się za nimi kryją? Między innymi na te pytanie znajdziecie odpowiedź, oglądając rozmowę.