Wystawa prac graficznych pt. „Pierwiastek kobiecy”

  • Grupa docelowa
    Bez ograniczeń
  • Organizator
    Przestrzeń Działań Wizualnych
  • Miejsce
    Galeria Pixel (ACK UMCS)

Wystawa prac graficznych pt.„Pierwiastek kobiecy”

Przedmiotem grafik są atomy, promieniotwórczość, ukazane z perspektywy genialnej kobiety. Autorką prac jest Ilona Wałęcak – studentki Wydziału Artystycznego UMCS. Jak pisze autorka:

W cyklu grafik artystycznych „Pierwiastek kobiecy” zastosowałam tradycyjne techniki grafiki artystycznej, wykorzystujące oddziaływania chemiczne na blachę cynkową. Inspiracją do powstania prac była Maria Curie-Skłodowska: jej życie, praca i czasy, w jakich żyła. Szczególnie ważny był dla mnie wkład jej osoby w naukę oraz w zmiany obyczajowe. Była i jest bowiem ona przykładem pionierek, torujących drogę kolejnym pokoleniom kobiet w męskim jeszcze wtedy świecie, zwłaszcza świecie nauki.

Efektem mojej pracy jest cykl ilustracji „Pierwiastek kobiecy” przedstawiający w symboliczny, wręcz abstrakcyjny (gdyż atomów nie można naprawdę zobaczyć) sposób pierwiastki Polon i Rad, promieniotwórczość, a także postać Marii. Do stworzenia każdego „atomu” użyłam materiałów bądź przedmiotów skojarzonych z życiem rodzinnym lub pracami domowymi, kiedyś działką typowo kobiecą. Owe symbole zauważalne są w każdym obrazie. Jest to delikatnie ironiczny komentarz, podkreślający doniosłość osiągnięć Marii Curie-Skłodowskiej. Zdecydowane kolory oraz nieład,  niemal mroczność niektórych realizacji mają odzwierciedlać determinację, ciężar pracy i zmagań patronki UMCS.

Wystawa organizowana w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki 2017.

Termin: Od 22 września do 6 października 2017 r.

Miejsce: Galeria Pixel, ACK UMCS, ul. Radziszewskiego 16

Serdecznie zapraszamy!