Duże Psychokino – „Kamper”

  • Grupa docelowa
    Bez ograniczeń
  • Organizator
    Projekt "Przyjazny Uniwersytet"
  • Miejsce
    mała sala widowiskowa ACK UMCS

Zapraszamy na kolejną serię spotkań z Psychokinem, które jest częścią projektu Przyjazny Uniwersytet organizowanego na UMCS. Jest to projekt mający na celu między innymi uwrażliwienie społeczności akademickiej na sytuację osób doświadczających kryzysów psychicznych. Prezentowane filmy dotyczą problematyki zdrowia psychicznego i znaczenia relacji międzyludzkich dla zachowania równowagi wewnętrznej. Najbliższe spotkanie odbędzie się 17 maja o 16:30 w Chatce Żaka UMCS, Małej Sali Widowiskowej.

Każde spotkanie w ramach Psychokina składa się z dwóch modułów. W pierwszej części następuje projekcja, w drugiej ma miejsce panelowa dyskusja na temat filmu oraz poruszanych w nim problemów. Rozpoczyna się ona wystąpieniem specjalisty, który dokonuje analizy bohaterów filmu  i relacji między z nimi z punktu widzenia psychologii. Następnie o filmie wypowiadają się zaproszone osoby. Są to psychologowie, psychiatrzy, estetycy, filozofowie, socjolodzy osoby po kryzysach psychicznych i pracownicy instytucji wspierających osoby z tego typu problemami. Następnie jest czas na dyskusję i pytania od publiczności.

W ramach Psychokina chcemy przybliżyć widzom sytuacje osób doświadczających trudności psychicznych. Celem jest tutaj uwrażliwienie odbiorcy oraz walka z negatywnymi stereotypami na temat osób, które cierpią na choroby i zaburzenia w tej sferze. Udział osoby po kryzysie ma dodatkowo wzmocnić ten efekt, pozwalając uczestnikom zdobyć informacje z pierwszej ręki na temat tego jak przeżywane jest doświadczenie utraty zdrowia psychicznego, co pomaga sobie z nim pomóc, a co jest czynnikiem utrudniającym powrót do pierwotnego funkcjonowania.

W maju zaprezentowany zostanie polski film „Kamper” Łukasza Grzegorzeka, który porusza problem wchodzenia w dorosłość oraz tego jak stworzyć dobry i trwały związek. Poznajemy w nim parę kiedyś zakochanych w sobie ludzi, którzy stoją przed dylematem, co dalej zrobią z ich relacją. W tle pojawia problem marzeń i odwagi do życia. Film stawia wiele ważnych pytań, które będą stanowić doskonałą okazję do dyskusji.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Serdecznie zapraszamy!