XXVI SPOTKANIA Z FIZYKĄ - 4.03.2017 r. - O magnetyzmie na najbliższej nam gwieździe; Surprises about the Sun; Szepty Wszechświata – fale grawitacyjne

  • Grupa docelowa
    uczniowie szkół, nauczyciele fizyki, kandydaci na studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS
  • Organizator
    Instytut Fizyki UMCS
  • Miejsce
    Aula Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego (I piętro, budynek Średniej Fizyki)

Spotkania z fizyką to jedna z form popularyzacji fizyki, mająca na celu przybliżenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych, nauczycielom, a także innym zainteresowanym ciekawych zagadnień fizycznych. Wykłady – uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami – prowadzą doświadczeni wykładowcy uniwersyteccy, co sprawia, że spotkania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W ramach spotkań prezentowane są aktualne problemy nurtujące fizyków. Spotkania odbywają się od kilkunastu lat, corocznie w każdą sobotę marca w Auli Instytutu Fizyki UMCS.

Wstęp wolny.

W edycji 2017 "Spotkania ..." mają w naszej ocenie bardzo interesujący program, dlatego z tym większą przyjemnością zapraszamy do uczestniczenia w wykładach.


4.03.2017 r., godz. 10.15

prof. dr hab. Krzysztof Murawski

O magnetyzmie na najbliższej nam gwieździe

Najbliższa nam gwiazda – Słońce – jest przeniknięta polem magnetycznym. Pole to powstaje we wnętrzu Słońca wskutek tzw. zjawiska dynama magnetycznego i uzewnętrznia się w postaci plam słonecznych widocznych w najniższej, zimnej (~5800 K) warstwie atmosfery gwiazdy – fotosferze. W czasie wykładu przedstawione zostanie budowa plam: ich cień, półcień oraz struktury subtelne. Okazuje się, że pole magnetyczne plam rozprzestrzenia się do wyższych warstw atmosfery Słońca (chromosfery i korony) tworząc tam spektakularne zjawiska, takie jak pętle koronalne, protuberancje czy rozbłyski, które mogą uwalniać energię cieplną potrzebną do ogrzewania (około 200 razy gorętszej niż fotosfera) korony słonecznej. Pole magnetyczne wywiewane jest wraz z wiatrem słonecznym w kierunku magnetosfery Ziemi, prowadząc do burz magnetycznych, które zapoczątkowują powstawanie zórz polarnych.

dr Pradeep Kayshap (Indie)

Surprises about the Sun

Opowieść o Słońcu i instrumentach obserwacyjnych z punktu widzenia naukowca-obserwatora.

4.03.2017 r., godz. 11.30

prof. dr hab. Marek Rogatko

Szepty Wszechświata – fale grawitacyjne

Wykład będzie dotyczył własności i historii prób detekcji fal grawitacyjnych przewidzianych przez ogólną teorię względności Einsteina. Omówione będą także pierwotne fale grawitacyjne, które mogły powstać zaraz po Wielkim Wybuchu.


Program "Spotkań z fizyką" (2017 r.) 

Streszczenia wykładów 

Zgłoszenia przyjmuje i wszelkich dodatkowych informacji udziela dr Jerzy Kraśkiewicz

tel.: (81) 537-6163
e-mail: kraskiew@poczta.umcs.lublin.pl

    Data dodania
    1 lutego 2017