XXIV Spotkania z Fizyką - 7.03.2015 r. - Podróż po Układzie Słonecznym; Czy jesteśmy sami we Wszechświecie?

  • Grupa docelowa
    uczniowie szkół, nauczyciele fizyki, kandydaci na studia na Wydziale Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS
  • Organizator
    Instytut Fizyki UMCS
  • Miejsce
    Aula Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego

Spotkania z fizyką to jedna z form popularyzacji fizyki, mająca na celu przybliżenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych, nauczycielom, a także innym zainteresowanym ciekawych zagadnień fizycznych. Wykłady - uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami - prowadzą doświadczeni wykładowcy uniwersyteccy, co sprawia, że spotkania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W ramach tych spotkań prezentowane są aktualne problemy nurtujące fizyków. Spotkania odbywają się od kilkunastu lat, corocznie w każdą sobotę marca w Auli Instytutu Fizyki UMCS.

Wstęp wolny.

edycji 2015 "Spotkania ..." mają w naszej ocenie bardzo interesujący program, dlatego z tym większą przyjemnością zapraszamy do uczestniczenia w wykładach.


7.03.2015 r. godz. 10.15

prof. dr hab. Krzysztof Murawski 

Podróż po Układzie Słonecznym 

Układ Słoneczny składa się ze Słońca, związanych z nim grawitacyjnie ośmiu planet, ponad 170 znanych księżyców, planet karłowatych i wielu małych ciał Układu Słonecznego, do których zalicza się planetoidy, komety, meteoroidy i pył międzyplanetarny. Centralną część Układu zajmuje gwiazda - Słońce, które jest kulą gazową złożoną głównie z wodoru i helu. Jego wnętrze składa się z trzech koncentrycznych warstw: jądra, otoczki promienistej i zewnętrznej warstwy konwekcyjnej. Obszary powierzchniowe, dostępne bezpośrednim obserwacjom, tworzą atmosferę. Jej trzy charakterystyczne warstwy to: fotosfera, chromosfera i korona. Słońce kryje conajmniej dwie kardynalne tajemnice, których nie potrafimy dotychczas rozwiązać, a mianowicie: a) wzrost temperatury od 6000 K w fotosferze do 2 MK w koronie słonecznej; b) generacja i przyspieszanie wiatru słonecznego. 

W czasie wykładu przedstawimy te i wiele innych tajemnic Słońca oraz Układu Słonecznego. W szczególności zastanowimy się, dlaczego planeta Wenus obraca się wokół własnej osi w przeciwną stronę niż inne planety, co powoduje, że dzień na Wenus jest dłuższy niż rok. Przystaniemy na moment na naszej rodzimej planecie i zastanowimy się nad jej fenomenem - warunkach sprzyjających powstaniu życia. Podróżując dalej od Słońca przyjżymy się pokrytemu lodem księżycowi Jowisza - Europie, a podróż swoją zatrzymamy na obrzeżąch Układu Słoneczego - Pasie Oorta, w którym stacjonuje miliardy komet. 

Zjawiska będą bogato ilustrowane fotografiami i animacjami sporządzonymi dzięki technikom rozwijanym przez astrofizykę komputerową. Często będą to techniki trójwymiarowe, które będziemy śledzić przy pomocy rozdanych do tego celu okularów.


7.03.2015 r. godz. 11.45

prof. dr hab. Marek Rogatko 

Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? 

Na wykładzie omówione będą rodzaje planet pozaziemskich, metody ich detekcji, odległości, w jakich się znajdują, strefy „życia” w zależności od głównej gwiazdy (czy układu gwiazd) oraz potencjalne możliwości komunikacji z cywilizacjami pozaziemskimi. Wykład będzie ilustrowany materiałami pochodzącymi z obserwacji satelity Keplera oraz teleskopów Huble'a i ALMA.


Program "Spotkań z fizyką" (2015 r.) 

Streszczenia wykładów 


Zgłoszenia przyjmuje i wszelkich dodatkowych informacji udziela dr Jerzy Kraśkiewicz.  

tel.: (81) 537-6163
e-mail: kraskiew@poczta.umcs.lublin.pl

 

 

    Data dodania
    9 lutego 2015