Spotkania z fizyką - 17.03.2018 r. - Prosto z nieba, czyli o popularyzacji astronomii w Niebie Kopernika - mgr Krzysztof Kowalczyk

  • Grupa docelowa
    uczniowie szkół, nauczyciele fizyki, kandydaci na studia na Wydziale Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS
  • Organizator
    Dyrekcja Instytutu Fizyki UMCS
  • Miejsce
    Aula Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego, (I piętro, budynek B - Średniej Fizyki)

Spotkania z fizyką" to jedna z form popularyzacji fizyki, mająca na celu przybliżenie uczniom szkół ponadgimnazjalnych, nauczycielom, a także innym zainteresowanym ciekawych zagadnień fizycznych. Wykłady - uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami - prowadzą doświadczeni wykładowcy uniwersyteccy, co sprawia, że spotkania cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od 1992 roku. W ramach tych spotkań prezentowane są aktualne problemy nurtujące fizyków. Spotkania odbywają się corocznie w każdą sobotę marca o godzinie 10:15 w Auli Instytutu Fizyki UMCS.

Program "Spotkań z fizyką" (2018 r.) 


17.03.2018 r., godz. 10.15

Prosto z nieba, czyli o popularyzacji astronomii w planetarium Niebo Kopernika - mgr Krzysztof Kowalczyk (Centrum Nauki Kopernik)

W przeszłości podróże kosmiczne były domeną marzycieli. Dzisiaj obserwujemy odległe planety, wysyłamy do nich sondy kosmiczne i obserwujemy odległe galaktyki za pomocą teleskopów kosmicznych. O tym właśnie mówimy i pokazujemy to w planetarium. Repertuar Planetarium Niebo Kopernika obejmuje dwa rodzaje programów na żywo. Jednym z nich są krótkie pokazy przed filmami - zwykle mają charakter sezonowy i omawiają zjawiska, które można obserwować na niebie w danym okresie. Można je oglądać z biletem na dowolny z pokazów filmowych.
Drugi typ to dłuższe pokazy z biletami, które trwają ok. 45 minut. Pokazy na żywo są przygotowywane i prowadzone przez (zazwyczaj) dwóch prezenterów. Podczas gdy jeden z nich opowiada o niebie, drugi kontroluje konsolę i pilotuje publiczność tak, jakby znajdowali się w ogromnym statku kosmicznym. Ustawiamy wschody i zachody Słońca, obracamy Jowiszem, włączamy zorze polarne i inne efekty. Nasze pokazy są interaktywne. Prowadząc każdy pokaz, dostosowujemy go do reakcji publiczności, odpowiadają na pytania i opowiadamy o najnowszych nowościach ze świata astronomii. Mamy projektor Megastar, pokazujący 16 milionów gwiazd i 6 cyfrowych projektorów. W repertuarze mamy także pokazy laserowe i koncerty.
Pod kopułą planetarium gościliśmy już znakomitych naukowców i astronautów, prowadziliśmy warsztaty naukowe i organizowaliśmy transmisje wydarzeń takich jak lądowanie łazika Curiosity na Marsie i lądownika Philae na komecie 67P / Czuriumow-Gierasimienko. "Prosto z nieba" to cykl niezwykłych pokazów multimedialnych prowadzonych przez wybitnych polskich i zagranicznych astronomów, astrofizyków i innych badaczy kosmosu. Opisują najnowsze osiągnięcia nauki, plany na przyszłość i intrygujące gwiezdne ciekawostki, a także są otwarci na dyskusje i pytania. Poza kopułą zorganizowaliśmy zaś obserwacje takich zjawisk astronomicznych, jak tranzyt Merkurego lub zaćmienia Słońca i Księżyca. Co roku zapraszamy do jednej z największych na świecie wspólnych obserwacji Perseidów, które odbywają się w Parku Odkrywców przed Centrum Nauki Kopernik.
W 2016 r. byliśmy gospodarzami największej na świecie konferencji dla planetariów z całego świata, odbywającej się co 2 lata pod auspicjami International Planetarium Society, do którego należy planetarium Niebo Kopernika. Mamy również studio produkcyjne, a nasze filmy – „Na skrzydłach marzeń” i „Halo: Ziemia” zdobyły wiele międzynarodowych nagród.
Z naszą ofertą można zapoznać się na stronie: http://niebokopernika.pl/


Wszelkich dodatkowych informacji udziela dr Jerzy Kraśkiewicz
tel.: (81) 537-6163
e-mail: kraskiew@poczta.umcs.lublin.pl
Wstęp wolny.



    Data dodania
    12 lutego 2018