Cykl wykładów z astrofizyki - Wykład nr 2 - Słońce a pogoda kosmiczna - 30.11.17 r.

  • Grupa docelowa
    studenci, studenci doktoranci fizyki, pracownicy Instytutu Fizyki, społeczność akademicka, mieszkańcy Lublina i regionu
  • Organizator
    Instytut Fizyki UMCS
  • Miejsce
    Aula Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego, (I piętro, budynek B - Średniej Fizyki)

Szanowni Państwo,

wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy na cykl otwartych wykładów z astrofizyki (23.11.2017 r. - 25.01.2018 r.).


30.11.2017 r.

Wykład nr 2. Słońce a pogoda kosmiczna prof. dr hab. Krzysztof Murawski

(krotkie informacje o Słońcu, dynamiczne zjawiska w zdominowanej polem magnetycznym koronie, rozbłyski, pętle magnetyczne w koronie, wyrzuty masy koronalnej, wiatr słoneczny, pole magnetyczne Ziemi, sztormy magnetyczne na Ziemi, zorze polarne, globalne ocieplenie a Słońce)

Pogoda kosmiczna jest to ogół zjawisk występujących w ośrodku międzyplanetarnym i zdeterminowanych głównie wiatrem słonecznym. Dla nas - ziemian - ważne jest, że Ziemia posiada własne pole magnetyczne i jonosferę, które starają się zmniejszyć często drastyczne skutki pogody kosmicznej. Pogoda kosmiczna powoduje wiele ciekawych zjawisk w magnetosferze i jonosferze Ziemi (sztormy magentyczne, zorze), a być może wpływa klimat. Z pewnością zaburza funkcjonowanie sieci energetycznych i łączności radiowej, a także układów elektronicznych w kosmosie.


Wykłady odbywają się w czwartki  o godz. 17.00 w Auli Instytutu Fizyki im. St. Ziemeckiego (budynek B, I piętro).  

Wykładowcyprof. dr hab. Krzysztof Murawski i prof. dr hab.  Marek Rogatko (Katedra Fizyki Teoretycznej - Zakład Astrofizyki i Teorii Grawitacji Instytutu Fizyki UMCS).

    Data dodania
    2 listopada 2017