Przedpremierowy pokaz filmu o Skłodowskiej-Curie

23 lutego br. w małej sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS (ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16, Lublin) odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu "Maria Skłodowska-Curie" w reżyserii Marie Noëlle. W polskich kinach film zagości 3 marca. Wydarzenie organizowane jest w ramach 150. rocznicy urodzin Patronki naszego Uniwersytetu.

Pierwszy pokaz odbędzie się o godz. 15.30 i będzie miał charakter zamknięty. Uprzejmie proszę zaproszone redakcje o potwierdzanie przybycia do 17 lutego br. (tel. 81 533 32 01, wew. 131, e-mail: info@ack.lublin.pl).

Po pierwszym pokazie, o godz. 17.40 odbędzie się spotkanie autorskie prowadzone przez Łukasza Kucharskiego z TV UMCS, w którym udział wezmą: reżyser Marie Noëlle, producent Mikołaj Pokromski i aktor Daniel Olbrychski. Po spotkaniu autorskim, ok. godz. 19.00, istnieje możliwość umówienia się na indywidualne rozmowy z zaproszonymi gości. Zainteresowane redakcje proszę o zgłaszanie takiego zapotrzebowania.

Ponadto:
Organizatorzy zapraszają studentów, doktorantów, pracowników oraz absolwentów UMCS na drugą projekcję, która odbędzie się tego samego dnia (23.02.2017) o godz. 19.30. Osoby zainteresowane bezpłatnym udziałem w seansie, powinny zarejestrować się poprzez formularz dostępny na stronie: www.umcs.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń! Zapisy trwają do wyczerpania limitu miejsc (nie dłużej niż do 18 lutego do godz. 20.00). Potwierdzenia rezerwacji zostaną wysłane drogą mailowej wraz z informacją o miejscu odebrania biletów wstępu.

"Maria Skłodowska-Curie" to wystawna, międzynarodowa koprodukcja o życiu słynnej polskiej noblistki. Historia niezwykłej kobiety, która nie wahała się iść za głosem serca, a dzięki inteligencji, wiedzy i nieprzeciętnym umiejętnościom zdołała przekonać do siebie świat nauki, od zawsze zdominowany przez mężczyzn. To również niepowtarzalna podróż w czasie do Paryża z przełomu wieków - miasta sztuki i odkryć, które zmieniały świat.

W roli tytułowej w filmie wystąpiła Karolina Gruszka. Partnerują jej m.in. Iza Kuna w roli Bronisławy Skłodowskiej - siostry noblistki, Piotr Głowacki jako Albert Einstein, Jan Frycz jako Ernest Solvay - założyciel Międzynarodowego Instytutu Fizyki oraz Daniel Olbrychski jako Emile Amagat - zagorzały przeciwnik Marii. Światowa premiera filmu "Maria Skłodowska-Curie" odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. W listopadzie 2016 obraz znalazł się w prestiżowym Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych - Camerimage. Natomiast 20 stycznia 2017 zastał uhonorowany najważniejszymi niemieckimi nagrodami filmowymi - Bavarian Film Awards - za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię.

"Maria Skłodowska-Curie" to wierna faktom opowieść o niesamowitym życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków - polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy - czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

Jednak droga do sławy wiodła ścieżką pełną wyzwań i wyrzeczeń. By wypełnić misję dla ludzkości, Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii, wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów. O której Albert Einstein miał powiedzieć, że ze wszystkich ludzi sukcesu, tylko ona jedna nie zmieniała się pod wpływem sławy.

"Maria Skłodowska-Curie" -  oficjalny zwiastun filmu. Na polskie ekrany film wprowadzi firma Kino Świat.

Projekcjom towarzyszyć będzie wystawa prac prof. Artura Popka w białym foyer Inkubatora, na którą również serdecznie zapraszamy. 

    Informacje prasowe

    Data dodania
    16 lutego 2017