Warsztaty tańców z Kresów Wschodnich

Akademickie Centrum Kultury UMCS i Fundacja Czas Tradycji mają przyjemność zaprosić Was do "Chatki Żaka" w Lublinie na dwudniowe warsztaty tańców Kresów Wschodnich prowadzone przez Piotra Zgorzelskiego.

Kresy Wschodnie to ziemie rozciągnięte pomiędzy Wilnem i Lwowem w granicach II Rzeczpospolitej. Był to swoisty tygiel kulturowy i etniczny, bogaty m.in. ze względu na wspólne zamieszkiwanie tych terenów przez ludność polską, rosyjską, ukraińską, białoruską, litewską, niemiecką, żydowską, czeską, węgierską, romską, rumuńską i tatarską. Znajdziemy tamm bardzo interesujące melodie i tańce miejscowe bądź importowane, które uległy przekształceniu przybierając formy inne niż ich pierwowzór. Umilały one życie zarówno Polakom, jak i innym narodowościom zamieszkującym te tereny. Zapraszamy zatem na taneczną przygodę z tańcami, które na pewno były znana Polakom mieszkającym na wschodzie. Zatańczymy zarówno polki, walce, krakowiaki, mazurki, jak również nauczymy się kozaka, podespanego, karapeta, układowego walca Aleksander, jabłoczko, kochaneczkę i wiele innych.

Warsztaty przewidziane są dla osób początkujących i średniozaawansowanych, choć oczywiście miło mi będzie gościć także osoby świetnie tańczące, które chciały by poznać wschodni repertuar taneczny. Zapraszam także tych wszystkich, którzy chcieli by aktywnie, miło spędzić weekend w gronie fantastycznych osób traktując moje warsztaty jak "folkowe fitnes".

Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą zostawiamy w szafie. Przyda się na pewno także koszulka na zmianę i termos z ciepłą herbatą.

Zajęcia poprowadzi Piotr Zgorzelski - etnolog, basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Trio. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na Świecie. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.

UWAGA! Zmiana godziny rozpoczęcia sobotnich warsztatów! 

Warsztaty odbędą się 18 - 19 marca, w godz.12.00-17.00 w sobotę i 11.00-15.00 w niedzielę (z półgodzinną przerwą w środku spotkań).

Miejsce: ACK UMCS "Chatka Żaka", hol I piętro

Opłata za dwudniowe warsztaty (łącznie 8 godzin) - 90 zł (studenci 70 zł). Wpłaty prosimy dokonywać na konto Fundacji nr: 23 2130 0004 2001 0468 4189 0001 (z dopiskiem Mazurkowa "Chatka Żaka" + imię i nazwisko)

Termin zgłoszeń i wpłat: 15 marca 2017 (prosimy o posiadanie dowodu wpłaty - może być w formie elektronicznej).

    Aktualności

    Autor
    Patryk Przygodzki
    Data dodania
    15 marca 2017