Warsztaty tańca „Miejskie klimaciki”

ACK UMCS „Chatka Żaka” zaprasza na a organizowane we współpracy z Fundacją „Czas Tradycji” warsztaty tańców miejskich prowadzone przez Piotra Zgorzelskiego.

W pierwszej połowie XX wieku nowinki muzyczne importowane z zagranicy do Polski, docierające do słuchaczy poprzez płyty, nuty, a także radio i kino, ścierały się z miejscowym folklorem tanecznym. W pierwszej kolejności docierały one do większych miast, później do mniejszych i na wieś. Na miejskich DECHACH tańczono zarówno swojskie oberki, jak i importowane tanga, walczyki i fokstroty. Latem zabawy taneczne organizowano na wolnym powietrzu. Kiedy stawało się chłodniej taneczne imprezy przenoszono do knajpek, kawiarni i restauracji, gdzie urządzano dancingi do muzyki wykonywanej na żywo. Na domowych prywatkach puszczano natomiast muzykę z coraz popularniejszych patefonów. Jako że szkół tańca było mało i nie wszystkich było na nie stać, uczono się i tańczono tak „jak w duszy grało”, styl był często dowolny, a kroki bardzo proste. Z czasem wytworzyły się do określonych melodii, rytmów i temp muzycznych pewne schematy taneczne, które potocznie określamy „tańcem na raz”, „tańcem dwa na raz” albo „tangiem sentymentalnym”. Na naszych warsztatach pojawią się stare szlagiery radiowe i kinowe oraz melodie z podwórek i miejskich zaułków, do których nauczymy się tańczyć m.in. polki galopki, slowfoksy, fokstroty, sentymentalne tanga i walczyki.

Te dawne melodie i piosenki przeżywają obecnie swój renesans. Coraz częściej cieszą słuchaczy na potańcówkach oraz są dostępne na nowo wydawanych płytach.

Warsztaty przewidziane są dla osób początkujących i średnio zaawansowanych, choć oczywiście miło nam będzie gościć także osoby świetnie tańczące, które chciałyby poznać „miejskie klimaty”. Zapraszamy także tych wszystkich, którzy chcieliby aktywnie, miło spędzić weekend w gronie fantastycznych osób, traktując warsztaty jako „folkowy fitness”.

Na zajęcia trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą zostawiamy w szafie. Przyda się na pewno także koszulka na zmianę i termos z ciepłą herbatą.

Warsztaty poprowadzi Piotr Zgorzelski - etnolog, basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Trio. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na świecie. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.

Warsztaty odbędą się 27-28 maja w godz. 12:00-16:30 w sobotę i 12:00-15:00 w niedzielę.
Miejsce: ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Idziego Radziszewskiego 16, Lublin
Opłata za dwudniowe warsztaty: 80 zł, 70 zł studenci (wpłaty po 24 maja dla wszystkich 90 zł)

Wpłaty prosimy dokonywać na konto Fundacji: 23 2130 0004 2001 0468 4189 0001 (z dopiskiem Tańce miejskie „Chatka Żaka” + imię i nazwisko). Prosimy o zachowanie dowodu wpłaty (może być elektroniczny).

Termin zgłoszeń i wpłat na konto: do 24 maja 2017 r.

Uwaga! Warsztaty odbędą się w przypadku zebrania się grupy min. 10 osób. W przypadku odwołania warsztatów, wpłaty zostaną zwrócone przelewem.

Zapraszamy!

Zdjęcie: Archiwum Mechaniczne m.st. Warszawy

    Aktualności

    Autor
    Patryk Przygodzki
    Data dodania
    12 maja 2017