Zwycięzcy VIII Debaty Politologicznej

W dniu 16 marca br. na Wydziale Politologii UMCS odbyła się VIII Debata Politologiczna, w której udział wzięli uczniowie szkół średnich z województwa lubelskiego. W bieżącej edycji wystartowały cztery szkoły: II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie (po raz pierwszy), IV Liceum Ogólnokształcące im. dr Jadwigi Młodowskiej w Chełmie (zwycięzca edycji ubiegłorocznej), V Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, Zespół Szkół Ekonomicznych (Liceum Ogólnokształcące i Technikum Ekonomiczne) im. Augusta i Juliusza Vetterów w Lublinie.

Uczniowie rywalizowali w pojedynkach półfinałowych dotyczących istoty systemu politycznego Federacji Rosyjskiej oraz roli państwa we współczesnej gospodarce a w finale, który zmierzyli się z tematem migracji jako zagrożeniem dla tożsamości współczesnych państw. Debaty stały na wyjątkowo wysokim poziomie, uczniowie prezentowali dobre przygotowanie i wiedzę, a rywalizacji towarzyszyły duże emocje, szczególnie w finale. W bieżącej edycji po raz pierwszy wykorzystano format tradycyjnej debaty oksfordzkiej, odchodząc od dotychczasowego autorskiego pomysłu debaty wzorowanej na debacie oksfordzkiej. Format debaty oksfordzkiej jest lepiej rozpoznawalny wśród uczniów i w większym stopniu mogli oni z niego skorzystać. Ponadto warto podkreślić, że na Wydziale Politologii, pod kierunkiem dra Grzegorza Gila, powstało i rozwija się Koło Debat Oksfordzkich, którego Studenci brali udział w Akademickich Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich.

W finale Zespół Szkół Ekonomicznych (Uczniowie: Bartosz Panasiuk, Krystian Maternia pod kierunkiem nauczyciela mgra Tadeusza Markiewicza) pokonał V Liceum Ogólnokształcące w Lublinie 2-1. Trzecie miejsce przypadło w udziale II Liceum Ogólnokształcące w Lubartowie oraz IV Liceum Ogólnokształcące w Chełmie ex aequo.

VIII Debata Politologiczna została opracowana, przygotowana i przeprowadzona przez pracowników Wydziału Politologii i studentów Koła Debat Oksfordzkich oraz Koła Myśli Społecznej i Ruchów Politycznych:  dr hab. Wojciecha Ziętarę, prof. nadzw., dr Kamila Aksiuto, dr Damiana Szacawę, mgr Sylwię Skotnicką, Weronikę Czyżyk, Aleksandrę Dobosz, Aleksandrę Dziurzyńską, Artura Popławskiego oraz Wojciecha Stachyrę.

    Aktualności

    Data dodania
    20 marca 2018