Ze względu na ustawienia Twojej przeglądarki oraz celem usprawnienia funkcjonowania witryny umcs.pl zostały zainstalowane pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz to zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.
Architektura informacji - nowy kierunek od roku ak. 2016/2017
Trwa rejestracja na stacjonarne studia I stopnia na nowym kierunku - architektura informacji - prowadzonym na Wydziale Humanistycznym od roku akademickiego 2016/2017 przez Instytut Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS.
Program kierunku Architektura informacji opiera się przede wszystkim na praktycznych aspektach dotyczących tworzenia, przetwarzania i zarządzania zasobami informacyjnymi (IRM - Information Resource Management). Kierunek otwiera drogę do poznania cyfrowego świata, zrozumienia postępującego procesu wirtualizacji rzeczywistości, uczy jak trafnie rozpoznawać, definiować, analizować i prognozować procesy i zjawiska zachodzące we współczesnym społeczeństwie i gospodarce, zarówno w przestrzeni realnej, jak i wirtualnej. Program jest zgodny ze strategią rozwoju społeczeństwa informacyjnego i wpisuje się w projekty realizowane w ramach innowacyjnej gospodarki (np. Polska Cyfrowa, Digitalizacja Dziedzictwa Kulturowego).
Absolwent kierunku posiadać będzie ogólną wiedzę z obszaru nauk humanistycznych, uzupełnioną o elementy wiedzy z nauk społecznych stanowiących podstawę dla podejmowania praktycznych działań, odnoszących się do procesów zachodzących w społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy. W szczególności uzyskuje wiedzę z zakresu architektury informacji, informatologii i komunikacji wizualnej.
Posługiwać się będzie umiejętnościami:
projektowania przestrzeni informacyjnych poprzez zastosowanie m.in.: analizy, selekcji i organizacji informacji na podstawie cech formalnych i treściowych, opracowywania systemów wyszukiwawczych,
projektowania funkcjonalnego, estetycznego i atrakcyjnego graficznie komunikatu wizualnego dla mediów tradycyjnych i cyfrowych,
prowadzenia badań i analiz w zakresie jakości systemów i środowisk informacyjnych, znajdujących się w przestrzeni cyfrowej i rzeczywistej.
Studentom proponowany będzie jeden z trzech bloków przedmiotów specjalistycznych:
Publikowanie cyfrowe i sieciowe,
Architektura systemów informacyjnych,
Architektura bibliotecznej przestrzeni informacyjnej.
Studia przygotowują do kontynuacji nauki na studiach II stopnia, prowadzonych na kierunkach humanistycznych i pokrewnych, tak przez uczelnie krajowe jak i zagraniczne.