Psychokino: „Dziewczyna z szafy”

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Psychokino, podczas którego będzie prezentowany film „Dziewczyna z szafy”. Projekcja odbędzie się 13.01.2016 r. o godzinie 16.30 w „Chatce Żaka” (sala widowiskowa Inkubatora Medialno-Artystycznego). Po filmie (godz. 18.00) zapraszamy na prelekcję prof. dr hab. Andrzeja Czernikiewicza, który poruszy problematykę autyzmu oraz dyskusję.

Gośćmi w panelu dyskusyjnym będą:

  • prof. dr hab. Andrzeja Czernikiewicz - jego główne zainteresowania naukowe to zaburzenia językowe, neurobrazowanie w schizofrenii, standardy terapii zaburzeń psychicznych oraz psychiatria w filmie fabularnym,
  • dr Anna Prokopiak - adiunkt w Zakładzie Psychopedagogiki Specjalnej UMCS.Obecnie jako prezes fundacji Alpha zajmuje się prowadzeniem Centrum Terapii Autyzmu, które diagnozuje i prowadzi terapie dzieci z autyzmem i pokrewnymi całościowymi zaburzeniami rozwoju,
  • dr hab. Jolanta Kociuba - psycholog, badaczka kultury, a także nauk o poznaniu i komunikacji społecznej; biegły sądowy w zakresie psychologii. Adiunkt w Zakładzie Antropologii Kulturowej UMCS. Prowadzi badania nad problemem poznania społecznego, współczesną tożsamością kulturową i indywidualną oraz jej przemianami w warunkach zmiany społecznej. Promotorka kilku prac magisterskich o autyzmie i organizatorka dwóch konferencji ogólnopolskich na temat autyzmu. Interesuje ją zwłaszcza specyfika funkcjonowania poznawczego dzieci z autyzmem i problem deficytu
    teorii umysłu.

W spotkaniu wezmą udział także współtwórcy projektu Przyjazny Uniwersytet - mgr Katarzyna Skalska oraz dr hab. Andrzej Kapusta.

Psychokino Jest to seria spotkań filmowych połączonych z prelekcją i dyskusją na temat kwestii związanych ze zdrowiem psychicznym.

Spotkania mają na celu:

  • przybliżenie problematyki zaburzeń i chorób psychicznych;
  • przedstawienie sytuacji człowieka doświadczającego trudności natury psychicznej;
  • szerzenie pozytywnego nastawienia do osób z problemami psychicznymi;
  • wskazanie na rolę otoczenia w procesie zdrowienia;
  • obalanie mitów dotyczące chorób psychicznych.

Państwo, jako członkowie społeczności akademickiej, możecie zyskać:

  • zrozumienie sytuacji studenta z problemami psychicznymi;
  • oswojenie ze świadomością, że zaburzenia i choroby psychiczne są coraz częstszym problem również na uczelniach;
  • przygotowanie na ewentualny kontakt i pomoc osobie z problemami psychicznymi;
  • wrażliwość na cudze doświadczenia i ograniczenia wynikające z funkcjonowania jego psychiki.

"Dziewczyna z szafy"

Historia braci Jacka i Tomka oraz tytułowej dziewczyny. Każdy z nich jest na swój sposób samotny i wyalienowany. Tytułowa bohaterka sama skazuje się na odosobnienie. Tomek cierpi na zespół sawanta - specyficznej dysfunkcji mózgu, która izoluje go od otoczenia, natomiast Jacek ogranicza swój kontakt ze światem do interakcji za pośrednictwem Internetu. Film opowiada o samotności, anonimowości i alienacji, wynikających z różnych przyczyn - własnego wyboru, ale też "nadprzyrodzonej" sprawności umysłu, która rodzi niezwykłe zachowania.

Kolejne spotkania z cyklu "Psychokino" odbędą się 03.03.2015 r., 06.04.2015 r. i 11.05.2015 r. Szczegółowe informacje opublikujemy wkrótce.

Zwracamy się też z prośbą o przekazanie informacji o naszym cyklu innym osobom zainteresowanym.

Serdecznie zapraszamy!
Organizatorzy III edycji Projektu Przyjazny Uniwersytet

    Aktualności

    Data dodania
    8 stycznia 2016