Wizyta prof. Vaidasa Janulisa i prof. Ricardasa Garbaciauskasa

Wizyta profesorów z Wydziału Artystycznego w Szawlach na Litwie jest konsekwencją trwającej ponad 10 lat współpracy artystyczno-naukowej naszych wydziałów. Podczas pobytu prof. Vaidas Janulis i prof. Ricardas Garbaciauskas zaprezentują swoje prace na wystawie w Galerii Attavantich w Jarosławiu. Wernisaż 6.05.2016 r. o godzinie 18.00, wystawa potrwa do 7.06.2016 r. Kuratorami wystawy i organizatorami wizyty są: dr Agnieszka Zawadzka, prof. Jan Ferenc, dr Robert Rabiej.

Vaidas Janulis - Grafika

Urodzony w 1957 roku w Szawlach. W 1982 roku ukończył Wydział Sztuki na Uniwersytecie w Šiauliai. Od 1982 roku pracuje na macierzystej uczelni, wykłada grafikę i rysunek. W chwili obecnej jest profesorem i dziekanem Wydziału Sztuki ŠU. Od 1982 roku uczestniczy w wystawach na Litwie, Łotwie, Węgrzech, Ukrainie, w Estonii, Rosji, Holandii, Belgii, USA, Australii, Meksyku, Polsce, Anglii, Danii, Szwecji, Niemczech, Rumunii i Japonii. Twórczość w dziedzinie ekslibrisu, grafiki warsztatowej, akwareli i instalacji. Ma w dorobku 34 wystawy indywidualne oraz nagrody i wyróżnienia w konkursach graficznych.

Grafiki z tego cyklu powstały w technice druku cyfrowego i sitodruku. Wrażliwe oko odbiorcy dostrzeże jak techniki te przenikają się wzajemnie i w którym miejscu jedna technika dominuje nad drugą. Jednak nie to, co rozgrywa się na powierzchni stanowi esencję pracy. Odnajdujemy ją w głębi znaków graficznych, które są wizualnym zapisem informacji płynących z rzeczywistości. Ważniejsze od użytej techniki graficznej jest dla mnie poszukiwanie formy znaków i języka, w którym dokonuję krytycznej analizy kultury, przestrzeni społecznej i uniwersalnych archetypów. W taki sposób wyrażam swoją wizję świata a nawet tworzę osobisty mit. Wśród tematów można dostrzec motyw podróży w głąb siebie, która odbywa się z wnętrza w kierunku kosmicznych przestrzeni i z powrotem. (na przykład: „Torriental darkness“,2009, „Hunting of the hook“, 2009, „The being“, 2009, „Testing ground“ 2016). Przyjmując taką perspektywę dzieło sztuki staje się formą medytacji i poprzez swoją widzialną warstwę rzuca światło na to, co jest w naszym wnętrzu.

 

 

 

 

 

 

 

Ricardas Garbaciauskas - Pro-linia

Urodzony 17 października 1956 w Wilnie. W 1980 roku ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie (dawniej Wilno Instytut Sztuki), dyplom z malarstwa, i rozpoczął działalność pedagogiczna na Uniwersytecie w Šiauliai. Obecnie pracuje jako profesor w Katedrze Sztuk Pięknych, prowadzi plenery, zajęcia z malarstwa, kompozycji oraz dyplomy licencjackie i magisterskie. Jest autorem 13 wystaw indywidualnych zarówno na Litwie, jak i za granica. W ostatnich latach brał udział w różnych projektach artystycznych w Niemczech, Polsce i na Łotwie. W roku 2009, otrzymał nagrodę Malarz Roku za twórczość i rozwój malarstwa figuratywnego przyznana przez Miasto Szawle. Jest członkiem Związku Artystów Litewskich i prezesem ZAL okręgu Šiauliai. Od 2002 roku jest członkiem Lions Clubs International, Siauliai Lions Alka Club.

Aby zdefiniować linię otwieramy dobry słownik. Prawie wszystkie definicje tego pojęcia, może z wyjątkiem tych najbardziej technicznych, dobrze charakteryzują moje prace i oddają ideę wystawy. Jest,między innymi, linia jako krzywa geometryczna, linia przekazugenetycznego, która łączy wszystkich członków rodu,linia graniczna, oddzielająca dwa terytoria, a także linia frontu dwóch walczących armii i linia spajająca wątki literackiej narracji itd.. Podsumowując, zasadniczą cechą linii jest łączenie punktów lub obiektów oraz dzielenie i obejmowanie przestrzeni. Linia to również kontinuum, nieskończony ciąg podobnych do siebie obiektów. Moje prace nie są jednak ilustracją tych definicji. Choć na pierwszy rzut oka przypominają znaki dalekowschodniego pisma nie mają też żadnego głębszego z nimi związku. Z wyjątkiem, być może, graficznej ekspresji opartej na żywej, dynamicznej kompozycji, przemawiającej za pomocą minimalistycznych środków - linii, pustej przestrzeni, czerni i czerwieni. Pro- w tytule może być skrótem słowa projekcja lub profesjonalny a także formą podkreślenia. 

 

 

 

 

 

 

 

Wernisaż

 

 

    Aktualności

    Data dodania
    4 maja 2016