Dwa mecze – dwie wygrane!

Reprezentanci Klubu Uczelnianego AZS UMCS jako jedyny zespół z Polski biorą udział na Akademickich Mistrzostwach Europy w koszykówce, które odbywają się w dniach 16-23 lipca w węgierskim Miszkolcu. To historyczne osiągnięcie lubelskich koszykarzy, a na mistrzostwach sukcesy wcale nie maleją. UMCS wygrał już dwa mecze w swojej grupie.

Podopieczni Przemysława Łuczewskiego zagwarantowali sobie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy w koszykówce w tamtym roku zostając Akademickimi Mistrzami Polski w Koszykówce Mężczyzn z sezonie 2015/2016. Dzięki wsparciu i ogromnym staraniom władz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, KU AZS UMCS Lublin oraz Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego udział w AME 2017 stał się faktem. Teraz możliwe jest zdobycie upragnionego medalu Akademickich Mistrzostw Europy.

Lubelscy Akademicy trafili do silnej grupy, w której znaleźli się przedstawiciele Słowenii, Niemiec, a także gospodarze turnieju – Uniwersytet w Miszkolcu. W pierwszym meczu AZS-iacy pewnie pokonali reprezentantów Słowenii 95:55. Świetną dyspozycją wykazali się Jarosław Trojan oraz Mateusz Dziemba, dopisując do wyniku po 18 oczek. Już wtedy było wiadomo, że AZS UMCS nie wypuści zwycięstwa z garści, a Słoweńcy muszą pogodzić się z porażką.

Mecz z gospodarzami turnieju – Węgrami był nie lada gratką dla fanów basketu. W pierwszej kwarcie koszykarze z Lublina rzucili 20 punktów zyskując 8 punktową przewagę nad Węgrami. Pomimo dość spokojnej sytuacji kolejna kwarta była bardzo wyrównana – oba zespoły rzuciły identyczną liczbę oczek. W ostatniej kwarcie do gry chłopaków, którzy na co dzień studiują na Uniwersytecie Mari Curie-Skłodowskiej wdarło się trochę nerwów i niepokoju. Przewaga punktowa, jaką uzyskali stopniała, jednakże AZS do końca kontrolował przebieg tego spotkania wygrywając 56:49.

Dzisiaj, o godzinie 16:00 lubelscy Akademicy będą walczyć o pierwsze miejsce w grupie przeciwko drużynie z Niemiec. Walka będzie zacięta, gdyż zarówno Polacy, jak i Niemcy, nie przegrali do tej pory żadnego swojego spotkania.

Dla koszykarzy AZS UMCS to historyczny występ na arenie międzynarodowej, a każde zwycięstwo przybliża ich do jeszcze większego sukcesu!