Ogród Botaniczny: Niedzielne spacery z przewodnikiem

Zapraszamy do Ogrodu Botanicznego UMCS na niedzielne spacery z przewodnikiem!

W przyszłym roku Ogród Botaniczny UMCS będzie obchodził swoje 50 urodziny, w tym roku natomiast mija 40 lat od dnia, w którym Ogród został udostępniony do publicznego zwiedzania (było to 30 kwietnia 1974 r.). Z tej okazji, w bieżącym sezonie, chcielibyśmy zaproponować Państwu niedzielne zwiedzanie z przewodnikiem. Raz w miesiącu, w niedzielę, zapraszamy chętnych na tematyczny spacer po najciekawszych miejscach naszego Ogrodu. Każdy spacer będzie miał swój temat przewodni. Będzie on też okazją do poznania bogactwa kolekcji roślin, które przez prawie 50 lat zgromadzili pracownicy Ogrodu.

Tematem przewodnim pierwszego spaceru będą TULIPANY.

Wiosna to szczególna pora roku dla miłośników kwitnących roślin cebulowych, w tym tulipanów. Znany mistrz sztuki ogrodniczej Karl Foerster twierdził, że ogród bez tulipanów to ogród bez wiosny. Różnorodne kolory i wyszukane formy kwiatów tulipanów wnoszą mocne, barwne akcenty, ożywiając budzący się do życia, wiosenny ogród.

Tulipany podzielone są na kilkanaście grup. Podstawą do ich wyodrębnienia były m.in.: budowa kwiatów, termin kwitnienia i wysokość. W kolekcji roślin cebulowych Ogrodu Botanicznego UMCS prezentujemy przedstawicieli różnych grup. Wśród ciekawostek i nowych odmian w kolekcji jest kilka związanych z naszym krajem i jego historią, np. ‘Irena Sendlerowa’, ‘Mikołaj Kopernik’, Preludium Chopina’ i inne. 

Przewodnik – mgr inż. Krystyna Rysiak

Na pierwszy spacer zapraszamy 27 kwietnia br. o godz. 11.00.

Przewodnik będzie czekał na Państwa od godz. 10.45 przy wejściu do Ogrodu znajdującym się przy ul. Willowej. Rozpoczęcie spaceru o godz. 11.00. Czas trwania - około 2 godz.

Koszt udziału w spacerze z przewodnikiem równy jest cenie ulgowego biletu wstępu do Ogrodu dla grupy zorganizowanej i wynosi 3 zł od osoby, niezależnie od wieku. Posiadacze biletów miesięcznych i sezonowych oraz Karty Absolwenta UMCS nie wnoszą dodatkowej opłaty.

Wszystkie pytania dotyczące niedzielnego zwiedzania Ogrodu z przewodnikiem proszę kierować na adres e-mail: botanik@hektor.umcs.lublin.pl, tel. 81 743 49 00.

Terminy kolejnych spotkań wyznaczać będzie przyroda i pogoda, dlatego wszystkich chętnych prosimy o śledzenie informacji na naszej stronie internetowej www.garden.umcs.pl. Informacje będą umieszczane także przy wejściu do Ogrodu oraz podawane w mediach.

KOLEJNE SPACERY Z PRZEWODNIKIEM:

KWIATY BOGINI TĘCZY

Kosaćce (Iris) – kwiaty uskrzydlonej posłanki greckich bogów, bogini tęczy - Iris. Rola boginki na Olimpie. Jej wygląd i zadania. Tęcza - prekursor łącza internetowego. Iris - boski przekaz dobrych wieści. Skąd polska nazwa kosaćce. Budowa kwiatu i pora kwitnienia irysów. Uprawa i wymagania. Zastosowanie w kulturze i ziołolecznictwie. Magiczne energie i życzenia w bukiecie z irysów. Kosaćce w zbiorach Ogrodu UMCS - różnorodność, aspekt historyczny i atrakcyjność odmian.

Przewodnik – dr Michał Czernecki

(przewidywany termin – 1 czerwca)

 

ROŚLINY BIBLII

„Bóg rzekł: «Niechaj ziemia wyda rośliny zielone: trawy dające nasiona, drzewa owocowe rodzące na ziemi według swego gatunku owoce, w których są nasiona». I stało się tak. [...] A Bóg widział, że były dobre”, Rdz 1, 11.

Niezwykle bogata flora Izraela na pewno zainteresuje wszystkich miłośników roślin, ale nie ograniczymy się jedynie do aspektów botanicznych. Kolekcja roślin biblijnych Ogrodu stanie się pretekstem do przeżycia fascynującej podróży w czasy biblijne. Opowiemy o roślinach związanych ze starotestamentową historią Narodu Wybranego oraz o roślinach Nowego Testamentu, które często pojawiają się w nauczaniu Jezusa i Apostołów. Mamy nadzieje, że połączenie wątków botanicznych, historycznych oraz kulturowych pozwoli nam na nowe, pełniejsze spojrzenie na Biblię i zawarte w niej prawdy.

Przewodnik – inż. Andrzej Wącior

(przewidywany termin – 6 lipca)

 

ROŚLINNA JADŁODAJNIA

Zapoznając się z bogatym zbiorem roślin użytkowych w Ogrodzie dowiemy się między innymi: co kryje się pod tajemniczą nazwą wężymord, jaka roślina jest słodsza od cukru, a jaka wywołała wojnę, skąd przywędrował do nas pospolity ziemniak, a także co wspólnego ma królowa Bona z włoszczyzną w Polsce. Wszyscy zainteresowani uzyskają odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych z zakresu uprawy, zastosowania i historii warzyw oraz ziół.

Przewodnik – mgr inż. Monika Książek

(przewidywany termin – 3 sierpnia)

 

CZY ROŚLINY MAJĄ SWOICH KREWNYCH?

Świat roślin: mchy, skrzypy, paprocie, sagowce, rośliny iglaste, rośliny kwiatowe. Rośliny jednoliścienne i dwuliścienne. Klasyfikacja roślin. Jednostki systematyczne: klasy, rzędy, rodziny, rodzaje, gatunki. Zmienności w budowie, kwiatów, liści, pędów i korzeni - szansą na przetrwanie.

Przewodnik – dr Agnieszka Dąbrowska

(przewidywany termin – 7 września)

 

JESIENNE OBLICZE OGRODU - PORA ZBIORÓW I KOLORÓW

Kwiaty jesieni. Urok październikowych drzew. Dlaczego przebarwiają się i opadają liście. Leczenie kolorami. Wpływ krótkiego dnia na organizm. Jesienna dieta. Roślinna strategia przetrwania zimy. Zejście boga wegetacji do podziemi.

Przewodnik – mgr inż. Ryszard Sawicki

(przewidywany termin – 5 października)

    Aktualności

    Data dodania
    25 kwietnia 2014